Miodrag Linta

Podgorica da donese novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti

  • 02.01.2020. 14:35

Predsjednik Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta pozvao je vlast u Crnoj Gori da pokrene suštinski dijalog sa Srpskom pravoslavnom crkvom /SPC/ i opozicijom o usvajanju novog zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Linta je ocijenio da je krajnje vrijeme da vlast pokaže ozbiljnost i odgovornost i da suštinskim i sveobuhvatnim dijalogom sa SPC, opozicijom i svim drugim važnim društvenim faktorima donese novi zakon o slobodi vjeroispovijesti.

On kaže da bi taj novi zakon trebalo da bude u skladu sa Ustavom i demokratskim načelima koji će garantovati nepovredivost imovine Mitropolije crnogorko-primorske i drugih eparhija SPC u Crnoj Gori.

Linta je u saopštenju naveo da je nedavno usvojeni crnogorski zakon o slobodi vjeroispovijesti duboko diskriminatorski i krši osnovna demokratska načela koja su osnova savremenih država.

On naglašava da je tragična činjenica da je vlast u Crnoj Gori odlučila da jedan od najvažnijih zakona za jednu državu donese bez dijaloga i dogovora sa svim crkvama i vjerskim zajednicima, a posebno sa većinskom SPC.

"Postavlja se pitanje da li je vlast, usvajanjem ovakvog antievropskog zakona, poslala poruku da ima nerazumnu potrebu da drži građane u stalnoj napetosti, da širi nepovjerenje i da produbljuje podjele u Crnoj Gori što može da ima nesagledive posljedice po mir i stabilnost", istakao je Linta.

Linta daje bezrezervnu podršku građanima Crne Gore koji danima mirno i dostojanstveno protestuju zbog anticivlizacijskog zakona o slobodi vjeroispovijesti.

On podsjeća da se širom Crne Gore desetine hiljada građana iz dana u dan u sve većem broju okupljaju ispred hramova SPC i idu u protesne šetnje, izražavajaći opravdano nezadovoljstvo protiv sramne odluke Vlade i Skupštine Crne Gore da otima imovinu SPC.

Građani mirno i dostojanstveno šetaju ulicama mnogih crnogorskih gradova i mjesta sa željom, kaže Linta, da pokažu privrženost Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i drugim eparhijama SPC u Crnoj Gori i da pošalju poruku da će braniti svoje svetinje od crnogorske vlasti.

"Veoma je značajno da građani tokom okupljanja i protesnih šetnji ne nasjedaju na provokacije ubačenih pojedinaca i grupa čiji je zadatak da za račun svojih nalogodavaca izazivaju incidente i prave haos", ocijenio je Linta.

Zakonom o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori predviđa se da država postaje vlasnik svih vjerskih objekata koji su izgrađeni do decembra 1918. godine ukoliko se ne utvrdi da je neka od vjerskih zajednica stvarni vlasnik.

Usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Skupštini Crne Gore naišlo je na otpor vjernika SPC u Crnoj Gori zbog čega su organizovani masovni protesti širom zemlje, kao i u pojedinim gradovima u Republici Srpskoj i Srbiji.