U jednoj od ljubljanskih srednjih škola (Slovenija), tokom nastave došlo je do incidenta između profesorice i učenice koja je na nastavu došla s hidžabom.
Kako prenosi portal 24ur.com, profesorica joj je rekla da nošenje marame na času nije primjeren bonton i zahtijevao je da skine hidžab ili je neće podučavati. Insistirala je na tome, čak i ako je učenica odgovorila da maramu nosi iz vjerskih razloga.
Direktorica škole i pedagogica kasnije su uvjeravali djevojčicu da nije učinila ništa loše. Obavila je i razgovor sa spomenutim učiteljem te mu objasnila da nošenje marame nije razlog za odbijanje nastave te je o incidentu obavijestila nadležno ministarstvo. Istaknuto je da su škola i njeni djelatnici dužni voditi računa o vjerskoj slobodi i nepovredivosti svakog pojedinca te spriječiti diskriminaciju pojedinaca na temelju vjere.
24ur.com javlja i kako su od jednog od roditelja dobili informaciju da ovo nije jedini incident sa spomenutom profesoricom.
– Većina učenika o njemu ima negativnu ocjenu, a direktorica je svjesna da je ova profesorica već godinama problem – dodao je roditelj.
Direktorica neimenovane škole kaže da se dosad u svojoj školi nisu susreli sa sličnim slučajem. Takođe je dodala da niko od nastavnika nije imao problema s učenicima zbog nošenja vjerskih obilježja ili vjerske pripadnosti.
Navodno je o događaju obaviještena u petak u 9 sati, kada je odmah otišla u razred provjeriti šta se događa. Ona i pomoćnica direktora su zatim odmah razgovarale s profesoricom, koja im je objasnila da je učenica napustila razred kada joj je rekla da nošenje marame na satu nije primjeren bonton.
Direktorica garantuje da će u svim kasnijim postupcima postupati u skladu sa zakonima koji obvezuju javne škole u Sloveniji. Dodala je kako incident rješavaju skladno svojim ovlašćenjima.
Ministarstvo se oglasilo i navelo da su škola i svi njeni radnici dužni voditi računa o vjerskoj slobodi i nepovredivosti svakog pojedinca te sprječavati diskriminaciju pojedinca na temelju vjere, a ujedno učenicima omogućiti sigurno i podsticajno okruženje za učenje, prenosi "24ur".
Prema Ustavu Republike Slovenije ispovijedanje vjere i drugih odredbi u privatnom i javnom životu je slobodno. Niko nije dužan definisati se prema svojim vjerskim ili drugim uvjerenjima. Roditelji imaju pravo svojoj djeci omogućiti vjerski i moralni odgoj u skladu sa svojim uvjerenjima. Usmjeravanje djece u vjerskom i moralnom odgoju mora biti u skladu s djetetovom starošću i zrelošću te njegovom slobodom savjesti, vjerskim i drugim određenjem ili uvjerenjem.