Све је више напада на Српски народ и покушаја да се мијења и фалсификује историја, а то имамо прилику да видимо и у тумачењу Дејтонског мировног споразума. Зато се не смије дозволити да се овај споразум измијени него стално треба подсјећати на његове изворне принципе и борити се за повратак надлежности које су Република Српска и српски народ добили тим документом,сматрају историчари.
- Мислим да је то једна од кључних политичких битака која ће бити вођена у народном периоду, јер очигледно је да притисак на Републику Српску није престао, илузорно је да ће престати у наредном периоду, он се може само појачавати али онолико колико ми будемо мудри, али морам рећи и храбри и упорни у одбрани Дејтонског мировног споразума и принципа које је он успоставио, институционалног оквира Републике Српске, у тој мери ћемо и опстати на овом простору – рекао је Драга Мастиловић, директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.
И из Руског историјског друштва, порука је јасна: „Важно се супроставити кривотворењу историје. Самим тим штитите се и Дејтон о коме се мора посебно водити рачуна."
Предсједник Управног одбора Руског историјског друштва, Руслан Григоријевич Гаугев рекао је да фалсификовање историје може да се дешава из различитих разлога, те да постоје људи који желе да зараде јефтине поене због скандалне славе.
- Постоје нажалост и случајеви свјесног кривотворења и извртања историје, а то су покушаји инволвирања специјалних наратива који имају рушилачки фактор за друштво – додао је он.
Колико се историја фалсификује добар примјер је политичко Сарајево. Својих ратних циљева нису се одрекли, а уз подршку Међународне заједнице направљени су митови о агресорима и жртвама.
Драга Мастиловић је нагласио да су уз подршку Међународне заједнице направљени митови о агресорима и жртвама.
- Иако је постало илузорно са позиција науке, историјске науке, инсистирати на тим митовима, на њима се и даље инсистира. И сада, када је постало јасно да ће историјска наука, на основу прворазредних историјских докумената, "одувати", да тако кажем, те историјске митове, сада се преко међународних фактора покушава и законски наметнути та митоманија – истакао је.
Министар за научно-технолошки развој и високо образовање Републике Српске, Жељко Будимир, каже да је ревизија историје постала политика Запада.
- Важно је рећи да ми овдје не причамо о неким историјским методама или приступу историји, него причамо о нечему што се већ дешава кроз сукобе и политике које Запад, када је у питању Русија, примјењује већ дуже вријеме – изјавио је министар.
О свему овоме говорило се на научном скупу "Изазови савремене историографије: методолошки проблем, ревизионизам, фалсификати и митови" који се одржава у Палама. На скупу учествују еминентни историчари из Републике Српске, Србије и Руске Федерације.