Savjet Evrope ponovio je dugogodišnju preporuku Sloveniji da prizna srpski jezik kao tradicionalno manjinski jezik.
Komitet eksperata Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima Savjeta Evrope pozvao se u izvještaju, usvojenom početkom jula, na svoju dugogodišnju preporuku da se hrvatski, njemački i srpski, koji su tradicionalno prisutni u nekoliko područja Slovenije, priznaju kao tradicionalni manjinski jezici.
Ovaj komitet, ocjenjujući mjere koje je Slovenija preduzela za sprovođenje preporuka koje su joj date u novembru 2019. godine, ponovio je da su potrebni koraci da bi se srpski, hrvatski i njemački prepoznali kao tradicionalno manjinski jezici.
U Nacionalnom savjetu Srba Slovenije, udruženju koje okuplja srpsku zajednicu u ovoj zemlji, rekli su za Radio "Slobodna Evropa" da bi im to značilo u naporima za njegovanje kulture i jezika.
- Mi želimo da sačuvamo identitet našeg naroda sa punim poštovanjem prostora u kojem živimo - rekao je predsjednik udruženja Nacionalni savjet Srba Slovenije Branislav Rajić.
U Vladi Slovenije, međutim, odgovaraju da se Evropska povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima prema njihovom tumačenju, sadržanom u slovenačkoj Deklaraciji o potvrđivanju ove povelje, ne može odnositi na srpski, hrvatski i njemački.
Evropska povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima predstavlja doprinos održavanju i razvoju evropskog kulturnog bogatstva i tradicije, kroz zaštitu istorijskih regionalnih i manjinskih jezika.
Savjet Evrope, organizacija za ljudska prava koja okuplja 47 zemalja, usvojila je Povelju 1992. godine, a ona je stupila na snagu 1. marta 1998. godine.