Десет немоћних корисника дома за старе остало је без хране, лијекова и његе
Љута сам због туге и беспомоћности коју осјећам због овог случаја . Социјалним радом се бавим више од четрдесет година, а до сада нигдје у Хрватској нисам чуо за овакав случај. Тешко ми је да разумијем такву нечовјечност . На срећу, сви ухваћени корисници су добро и брзо су збринути у другим породичним домовима.
Са њима су и упосленици Центра за социјални рад Опатија, који су нас обавијестили о случају због којег смо изашли на терен и одмах дому одузели дозволу за рад коју је добио прије пет година. Тада су испунили све прописане услове за збрињавање 19 корисника - испричала је Драгица Марач , начелница Управног одјела за социјалну политику и младе Приморско-горанске жупаније, случај Породичног дома за стара и немоћна лица Едди у насељу Рупа у општини Матуљи .
Неки приватни домови за старе остварују додатну зараду од преминулих корисника
Власници дома, који је регистрован на Ану Мари Муратовић, нестали су у сриједу преко ноћи и оставили десеторо старих, болесних и углавном мање покретних штићеника сами, без особља и хране, закључано у кући у којој су имали дом за старе пет година. Запослених, очигледно, није било, па су недавно власници преузели бригу о корисницима, а дјеца корисника дома су примијетила да се нешто дешава, с обзиром на финансијске проблеме о којима су им власници стално говорили и чињеницу да су од њих тражени да унапред плате смјештај за чланове породице у дому. Чак су најавили и затварање дома до краја године, али су онда ове недјеље, у ноћи на сриједу, нетрагом нестали и престали да се јављају на телефоне. Алармиране су надлежне службе , припадници Центра за социјални рад Опатија, полиција, ватрогасци, адвокат из жупаније и чланови породице корисника, који су дошли у дом. У објекат је буквално проваљено да би се дошло до корисника. Геронтодомаћице су им одмах дале лијекове, опрале их и пресвукле. Случај је преузело и државно тужилаштво које води истрагу и може поднијети кривичну пријаву против власника дома због угрожавања живота и здравља људи.
- Немамо овлашћења да улазимо у куће и провјеравамо да ли има неправилности, то је у надлежности инспекције Министарства. Мислим да би требало пооштрити механизме контроле, санкције за непоштовање услова рада и бригу о купцима. Мислим да су надлежни преблаги чак и у одређивању рока до пет година да се приватници прилагоде новим законским одредбама које се односе на услове живота корисника, опремљеност и стручност запослених у приватним домовима – сматра челник Д.Марач.
- Мама је звала и рекла да нико није дошао у редовну јутарњу његу. Нису добили ни доручак, корисници нису добили лијекове, мама је рекла да не зна шта се дешава, да нема никога, да су затворени и да особље није долазило као и обично - рекао је за ХРТ син једне од корисница.
Министарство рада, пензијског система, породице и социјалне политике , како је речено, извршило је инспекцијски надзор 14. априла 2025. године, и то: ванредни инспекцијски надзор на основу анонимне дојаве и редовни општи инспекцијски надзор. У дому су тада затекли 10 корисника, као и представницу породичне куће и њеног супруга, обоје запослених у дому. Корисници се смјештају на основу приватних уговора.
- Утврђене су неправилности приликом инспекцијског надзора; дом није имао противпожарни аларм, просторије у којима нису боравили корисници нису одржаване, у појединим просторијама је била влага. Неправилности су се односиле и на недостатак радника, финансијско пословање; нису имали уговор са књиговодственом службом и хигијенско-санитарне услове при припремању оброка у простору гдје се налазила кухиња, а документација која се односи на здравствену заштиту корисника није уредно вођена . Собна температура је била нижа од прописане. Обиласком просторија у којима су корисници боравили утврђено је како се одржавају. Корисници који су интервјуисани током разговора са инспекторима нису имали примједбе на услугу. Мобилни корисници су затечени како играју друштвене игре у трпезарији, а стационарни корисници су гледали телевизију . Једна од корисница наводи да је стигла непокретна, али су запослени били упорни и помогли јој да поново прохода. Утврђено је да корисници имају уредан спољашњи изглед, постељина на креветима чиста, а простор у коме су корисници затечени хигијенски чиста - наводе из Министарства. У дом су поново дошли два дана касније након што су сазнали да су кориснике напустили власници Дома .
Забрана рада и пријављивања ДОРХ-у
- Виши инспектори Министарства журно су извршили увиђај у породичној кући и утврдили да је представница Породичног дома заједно са супругом напустила објекат и оставила саме кориснике без обезбјеђења здравствене заштите, његе и исхране. С обзиром да су именована лица била једини запослени у Дому, доводе кориснике у опасност по живот , здравље и безбједност. Стручни радници Подручне службе Опатија, уз сагласност и у сарадњи са члановима породице, обезбјеђују смјештај за све кориснике код других провајдера. Виши инспектор је 17. априла 2025. године донио рјешење о забрани рада, а о свим сазнањима у вези са сумњом на кривична дела биће обавијештено надлежно државно правобранилаштво – наводе у Министарству.
(Вечерњи)