Линч. Исту ће ријеч употребити сви кад говоре о смрти младе међимурске докторке, која је прије неколика дана узела шаку таблета и одузела себи живот.
Прије тог трагичног чина стотине људи, који је нису познавали, на друштвеним мрежама грубо су је вријеђали, преиспитивали њену стручност, писали гадости о младој жени која је само радила свој посао у ноћној смјени на Божић.
Коментари су били одговори на пост незадовољне Међимурке начином на који је на хитном пријему Жупанијске болнице Чаковец третиран члан њене породице. Приговори се нису односили на рад докторке, него на њезину "бахатост". Услиједила је лавина коментара иживљавања према младој докторки. Стављали су је на стуб срама.
Немарна, одвратна, бахата, несавјесна, без морала, ко јој је дао мантил, никад није чула за Хипократову заклетву, да је неко њен друкчије би се понашала. Углавном, нула од докторке и особе.
Ауторка поста болници је послала и службену притужбу на докторку, која је упућена у стандардну процедуру.
Тридесетогодишња докторка у суботу ујутро пронађена је мртва у свом загребачком стану. Иако је њено тијело још на обдукцији, Јутарњи сазнаје да је починила самоубиство. Поред њеног тијела пронађено је 20 празних табли лијекова. Попила их је између 25. и 27. јануара у свом стану, гдје је боравила током недјеље због специјализације хематологије на загребачкој клиници. Викендима се враћала у Међимурје и одрађивала смјене на одјељењу хитне медицине. Фејсбук пост је заједно са свим коментарима у међувремену избрисан, као и њен живот.
Докторка, вјерују колеге и породица, подлегла је линчу на друштвеним мрежама. Није се могла носити с хордом разуларених коментатора.
- Познајем своју сестру, биле смо блиске. Била је ведра, весела, насмијана и добра. Предана свом послу. Баш је била одлично. Недавно смо се веселили на мом вјенчању, била је пресрећна кад сам родила, а она добила нећака. На дан порођаја одмах је дошла из Загреба. Долазила ми је у болницу, обожавала бебу. И сама је ту почела да размишља о беби са својим партнером. Слала сам јој слике бебе, баш је била срећна. Овај линч уопште не желим да коментаришем. Не знам шта јој је било у глави. Знам само да нам је ништа неће вратити. Сад само желимо мир и достојанствено да се опростимо од ње. Ништа нам је неће вратити, никад више нећемо имати прилику да разговарамо њом, да је видимо је - рекла је за Јутарњи уплакана сестра Мартина.
Иако се не зна и не може се знати јесу ли друштвене мреже биле окидач подизања руке на себе, ванредни састанак у чаковечкој болници у недјељу, дан након сазнања о смрти колегинице, навео је неке на закључак да и колеге мисле да је тако. Након што су добили службену притужбу против докторке, болница је колегиницу, као што то увијек и раде, каже управник др. Игор Шеговић, позвала да се изјасни.
Шеговић, каже да је састанак на тему прозивања докторке именом и презименом на мрежама био планиран раније, за уторак.
- У међувремену се догодила ова трагедија, па смо састанак, на којем смо и намјеравали разговарати како да пошаљемо поруку јавности да није у реду именом и презименом јавно прозивати докторе кад постоје службени канали за притужбе, пребацили за недјељу. На састанку су били представници удружења у здравству, који имају канале како заштитити раднике. Докторски збор и ХУБОЛ имају могућности пружања правне помоћи докторима, болница их нема. Ми им можемо само сугерисати покретање приватне тужбе због клевете. Удружења имају и могућности и финансијска средства за помоћ. Ово није први такав случај, да се именом и презименом јавно прозивају доктори, све нас прозивају и пишу шта желе, а ми једино што можемо је приватно тужити за клевету како би се заштитили - рекао је за Јутарњи Шеговић.
Докторку коју су на друштвеним мрежама линчовали, њене колеге описују као вриједну и предану послу. Др. Михајло Ковачић, в. д. начелник Службе интернистичких делатности и управник интервентне кардиологије, познаје је одавно. С тешком је дијагнозом некад била његова пацијенткиња, а кад је и сама завршила медицину, често су заједно дежурали.
- Прије десетак година је као гимназијалка дошла као пацијент, обољела је од злоћудне хематолошке болести. Излечила се, прошла калварију лијечења, хемотерапију и онда је узела баш ту специјализацију, како би могла помоћи људима с истом болешћу јер зна како им је. Били смо фасцинирани. Тешко је, не можемо да вјерујемо. Била је добра, савјесна, коректна. То ће вам рећи сви с којима је радила. Дежурство с њом увијек је било без проблема, била је колегијална - каже др. Ковачић.