С јучерашњим даном У Хрватској је започела наплата врло лаганих пластичних врећица које се у трговинама углавном налазе на одјељима воћа и поврћа или на штандовима на тржницама.
Ради се о врећицама тањим од 15 микрона које се користе из хигијенских разлога или служе као примарна амбалажа за расуту храну, док ће врећице дебље од 50 микрона и даље бити доступне јер се сматра да њих купци вишекратно користе што спречава настанак отпада.
Продаја лаганих врећица биће забрањена на благајнама, а на одјелима који их користе мораће бити јасно истакнута цијена и упутство о штедљивом кориштењу што прописује Правилник о амбалажи и отпадној амбалажи, пластичним производима за једнократну употребу и риболовном алату који је јуче ступио на снагу.
Из Министарства заштите околине и зелене транзиције Хрватске наводе да се овакве врећице не смију користити на продајним мјестима на којима се не продаје храна попут трговина с одјећом, обућом, кућанским апаратима или апотеке.
Осим њих, новим правилима подлијежу и папирне врећице с пластичним прозором (на примјер за пекарске производе), папирне врећице за масну храну које су с унутрашње стране обложене пластиком и пластичне вреће у које се пакује месо у месницама. Све оне додатно ће се наплаћивати купцима, а трговци имају право сами одлучити колико ће такву врећицу наплатити.
Цијене по трговачким ланцима
Већина трговачких ланаца на својим је страницама објавила информацију о цијенама те се она креће од једног до два евро цента.
Кауфланд и Лидл, као сестринске компаније у власништву Шварц групе, ту су накнаду одлучили наплаћивати један цент. Из Кауфланда наводе како својим купцима нуде велики број вишекратних рјешења као и “одговорну врећицу” за воће и поврће те вјерују да неће бити проблема с купцима.
Одлуку о наплаћивању лаганих пластичних врећица поздравио је и Лидл који осим вишекратних врећица перивих у веш машини нуди и могућност доношења воћа или поврћа на благајну без икакве амбалаже. Већ дуже вријеме у свим се Лидловим пословницама воће и поврће вагају на благајни што додатно олакшава процес.
Иста цијена од једног цента по једнократној врећици наплаћиваће се у Конзуму и Студенцу. Из Студенца су нагласили да су из употребе избацили врећице за пекарске производе с пластичним прозором и замијенили их папирним врећицама које су за купце бесплатне. Једини који цијену неће задржати на минималних 1 цент је трговачки ланац КТЦ који ће већу трегер врећицу (30*60 центиметара) наплаћивати два цента, а мању (22*45 центиметара) један цент.
Већини купаца нису се свидјела нова правила, док мањи дио подржава ову одлуку. На Редиту још у септембру, кад је новост објављена, повела жустра расправа о наплаћивању врећица, али и рјешењима како избјећи плаћање.
“Носићу врећицу од куће, а воће и поврће ћу вагати по комаду – кромпир, банане, јабуке… На каси ћу напоменути да је то бојкот против мафијашког удружења ланаца трговина који нас системски каматаре”, написао је корисник.
Брзо је услиједио одговор како је наивно мислити да ће то тако функционисати јер ће убрзо све воће и поврће бити запаковано у пластичне амбалаже у унапријед дефинисаним килажама. Друго рјешење које су купци предложили је повратак папирне амбалаже, такозваног шкарницла.
"Већ годинама у граду којем живим одвајамо отпад. Човјек би помислио да се нешто рециклира и да је све то еколошки, па и јефтиније, али ето сад се неко сјетио зарадити уз причу да се ради о екологији па одлучио наплаћивати врећице које пукну док носим килу банана у њима", написала је корисница.
Новости око враћања повратне амбалаже
Још једна новост која је уведена с 1. јануаром је повратна накнада за боце која ће износити 3 цента више него раније, односно 10 центи по амбалажи. До даљњег ће се повратна накнада исплаћивати за сву једнократну амбалажу за пића која су у систему повратне накнаде те потрошачи имају право на повратну накнаду од 10 центи приликом враћања амбалаже у трговине и рециклажна дворишта.
Из Министарства заштите околине и зелене транзиције тврде како је у 2023. години на тржиште Републике Хрватске стављено укупно 1,13 милијарди комада амбалаже у систему повратне накнаде, а сакупљено 875 милиона комада (77 %) што овај систем чини врло ефикасним, пише "Дневно.хр".