У Бококоторском заливу дошло је до угинућа и болести више врста рибе керња и бранцина највјероватније усљед ВЕР вирусне инфекције, саопштено је из Института за биологију мора у Котору.
Ова инфекција погађа широки спектар врста морских риба у различитим регионима свијета, а за коначну потврду, потребно је урадити анализу узорака пи-си-ар методом, наводе из Института.
- На рибама се уочавају оштећења очију, коже и других дјелова тијела. Неке јединке су пронађене након угинућа, док су неке још биле живе - наводи се у саопштењу.
Јединке инфициране овим вирусом показују знакове анорексије, сљепила, потамњења и оштећења коже, оштећења централног нервног система, као и неправилно пливање и немогућност контролисања рибљег мјехура.
Појава ове инфекције документована је у јесењем периоду и у другим земљама Медитерана.
- Ширење ове инфекције код керњи и бранцина углавном је документовано у условима када је температура мора повишена, од 23 до 30 степени Целзијсуових за бранцин, односно од 28 до 30 степени за различите врсте керњи - навели су из Института за биологију мора у Котору.
За сада се, истакли су из Института, мало зна о механизму инфекције ових вируса.
- Испитивана је могућност да ли вирус са једне врсте керње може инфицирати људске ћелије. Превентиве ради, не препоручује се конзумација јединки риба заражених овим вирусом - наводи се у објави Института за биологију мора.