U dokumentu „Procjena rizika od velikih nesreća za područja Zagreba“, koji su izradili stručnjaci različitih profila u 2019. godini, navedeni su najgori mogući scenariji za potres, poplavu, industriju opisane su nesreće, toplotni talasi i epidemije.
Tako se pominje najgori mogući scenario za poplavu, za koji se kaže da je krajnje malo vjerovatan, ali je potrebno biti svjestan takvog scenarija, odnosno imati plan i sistem djelovanja i za njega.
Posebna briga službi nije bio samo porast vodostaja, koji je dostigao tri najviša nivoa u istoriji mjerenja u Zagrebu i okolini, već i činjenica da je protok Save bio na rekordnim nivoima.
Količina vode koja se prelila za kratko vrijeme bila je izuzetna, pa je snaga tog vodenog talasa ogromna.
“Posljedice poplave izazvane pucanjem savskog nasipa bile bi katastrofalne”
Ovo je bilo neviđeno opterećenje za nasipe koji su već bili dobro natopljeni kišom. Međutim, Hrvatske vode su u subotu uveče objavile: “Nasipi su u dobrom stanju”.
– Posljedice poplave izazvane pucanjem savskog nasipa bile bi katastrofalne. Iako je mala vjerovatnoća da će zbog redovnog održavanja vodozaštitnih objekata doći do pucanja savskog nasipa, u slučaju ovakvog scenarija, pored većih oštećenja, pogoršaće se i kvalitet života u poplavljenim područjima, doći će do značajan broj dugotrajno raseljenih lica, a epidemiološka situacija će takođe biti veoma ozbiljna.
Vjerovatnoća događaja za mogućnost pucanja nasipa na području Zagreba, s obzirom na dosadašnje pokazatelje, može se ocijeniti izuzetno niskom, navodi se u dokumentu.
Scenario će opisati situaciju koja može nastati nakon pucanja savskog nasipa na području Grada Zagreba za vrijeme visokog vodostaja. Ovakvim slijedom događaja, pored određenog broja poginulih i povrijeđenih, u zoni plavljenja bi nastala i značajna materijalna šteta, a bili bi ugroženi i mnogi kritični infrastrukturni objekti, škole i vrtići. Posebna opasnost odnosi se na mogućnost pucanja savskog nasipa noću. U ovom slučaju posljedice su još gore, jer veliki iznenadni prodor vode u gradska naselja koja su najbliža reci Savi može da uruši niske objekte (prizemnice), dok u njima ima stanovnika, prije preduzimanja bilo kakve evakuacije i mjere spasavanja, piše on.
Biće uzet u obzir najgori mogući scenario male vjerovatnoće, ali sa najvećim posljedicama. Ideja je da se opiše najgora moguća situacija da se postave temelji za preventivno planiranje i operativno jačanje snaga civilne zaštite na području Grada Zagreba, što predstavlja proces smanjenja rizika. Poplava može ozbiljno ugroziti objekte kritične infrastrukture na području Zagreba samo kao posljedica pucanja savskog nasipa - navod Hrvatske vode.