Premijerka Srpske Ženjka Cvijanović, rekla je na pres konferenciji da će pomoć dobiti svi penzioneri, poštujući određenu gradaciju u zavisnosti od visine primanja.
Tako će penzioneri koji imaju primanja do visine prosječe penzije od 360 KM dobiti jednokratnu pomoć od 100 KM, penzioneri koji imaju penziju do visine prosječne plate od 850 KM dobiti 50, a svi ostali koji imaju veće primanja dobiće po 30 KM.
"Ova odluka prevazilazi ranije planove da jednokratnu pomoć dobiju samo penzioneri sa najmanjim primanjima, odnosno došli smo do povoljnije odluke da će jednokratna pomoć biti isplaćena svim penzionerima u zavisnosti od njihovih mjesečnih primanja", istakla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare nakon sastanka sa predsjednikom Udruženja penzionera Srpske Radom Rakuljem i predsjednikom Odbora Narodne skupštine Srpske za praćenje stanja u oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja Ilijom Stevančevićem, kao i sjednice Vlade na kojoj je razmatrano unapređenje položaja penzionerske populacije u Republici Srpskoj.
Cvijanovićeva je najavila da će redovna penzija biti isplaćena 10. septembra, a nakon nekoliko dana, najvjerovatnije oko 20. septembra biće isplaćena i jednokratna pomoć.
Procjenjuje se da će za isplatu ove jednokratne pomoći biti potrebno oko 17 miliona KM.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je zahvalnost Vladi Srpske što je imala senzibiliteta i našla prostora za isplatu jednokratne pomoći svim penzionerima u Srpskoj.
Dodik je istakao da ovaj potez Vlade odražava stabilnost koja je uspostavljena posljednjih nekoliko godina, te zahvalio predsjedniku Vlade Željki Cvijanović što je u konsultacijama sa Narodnom skupštinom i predsjednikom Republike uspjela da stabilizuje fiskalni sistem.
"Posljednjih 16 mjeseci imamo povećanje bruto domaćeg proizvoda (BDP), što nije rezultat iseljavanja, kako to neki ekonomsiti žele predstaviti, već rezultat povećanja industrijske proizvodnje od 5,7 odsto i rekordne pokrivenosti uvoza izvozom", rekao je Dodik novinarima.
On je podsjetio da je za vrijeme prethodne vlasti, do 2006. godine, pokrivenost uvoza izvozom iznosila 37 do 40 odsto, da je sada 75 odsto, da je tendencija da se naredne dvije godine postigne stoodstotna pokrivenost i veći izvoz nego uvoz.
Dodik je nakon sastanka sa predsjednikom Udruženja penzionera Srpske Radom Rakuljem i predsjednikom Odbora Narodne skupštine za praćenje stanja u oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja Ilijom Stevančevićem, kao i sjednice Vlade na kojoj je razmatrano unapređenje položaja penzionerske populacije u Republici Srpskoj, rekao da je sve to omogućilo ovakvo kretanje i reagovanje Vlade i činjenicu da je u Srpskoj stabilna situacija, bez ijednog otvorenog problema.
"Svi problemi koji su na neki način egzistirali riješeni su, počevši od poljoprivrednika koji su izlazili na ulice, što je riješeno povećanjem agrarnog budžeta za 11 miliona KM", napomenuo je Dodik.
On je podsjetio i na planirano povećanje plata radnicima u javnom i realnom sektoru, povećanje penzija koje je ostvareno u prethodnom periodu, ali i ovu jednokratnu naknadu svim penzionerima.
Dodik je naglasio da je veoma važan ovakav odnos prema penzionerskoj populaciji, podsjetivši da je ova vlast 2006. godine naslijedila koeficijent isplate penzija od 0,57 i podigla ga na jedan.
"Zatim smo isplatili ranije otpisane tri penzije, što je bitno uticalo na sadašnju visinu penzija jer da nisu te tri penzije ušle u osnovici sigurno bi prosjek primanja danas bio manji", rekao je Dodik.
On je napomenuo da Vlada ovim šalje poruku penzionerima da je uvijek tu kad postoje resursi, te dodao da je ideja da se na kraju godine, kada javna preduzeća iskažu dobit, dio dobiti usmjeri upravo na pomoć penzionerima.
Dodik je naveo da i da je ključna reforma koja se desila u ovoj oblasti bila prelazak na trezorsko plaćanje, što je, kako je naveo, zajednički uspjeh penzionera, Vlade i premijera Željke Cvijanović koja je uporno insistirala na tome.
"Bilo je mnogo neizvjesnosti šta će se desiti kada dođe do toga, ali uspjeli smo da napravimo stabilan i budžetski i penzioni sistem. Tu stabilnost treba održati i nikakvih turbulencija u tom pogledu nema, niti vidimo izazove u srednjoročnom periodu, koji bi mogli da ugroze penzioni sistem i on se samo može puniti većim uplatama", poručio je Dodik.