Predsjednik SP Petar Đokić ocijenio je da je izjava predsjedavajućeg Savjeta ministara Denisa Zvizdića u kojoj je Srbe nazvao "bosanskim" provokacija, od koje Zvizdić, ali i svi drugi, treba da odustanu.
"Mi nismo ni bosanski ni hercegovački, nego Srbi koji žive na prostorima BiH. Mi smo Srbi koji ovdje imaju jasan identitet i istorijsko trajanje kao autohtoni narod, što neki drugi nisu, te kao takve želimo i drugi da nas poštuju", rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.
Ona smatra da Zvizdić, ali i svi drugi, treba da odustanu od provokacija, pa i uvreda, kao što je ova.
"To im ne dopuštamo, niti smo se bilo kada sa njima usaglasili da mogu tako definisati nas i ulogu i poziciju srpskog naroda na prostorima u BiH", rekao je Đokić.
On je dodao da nikada riječima ili postupcima nije djelovao tako da bi uvrijedio nekoga.
"Naprotiv, poštujem ono što je identitet bošnjačkog muslimanskog naroda u BiH i ono što su trenutno odnosi u BiH, zasnovani na Dejtonskom sporazumu. Očekujem da to poštuje i Zvizdić i članovi njegove partije", rekao je Đokić.
Govoreći o posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske na kojoj bi trebalo da bude razmatrano poništavanje izvještaja o Srebrenici, usvojenog prije 14 godina, Đokić je rekao da će SP sa koalicionim partnerima ove sedmice razgovarati o tom pitanju.
"Želim da to bude usaglašen stav kako se ne bi dogodilo nešto slično onome što bila aktivnost u vezi sa Anketnim odborom u Narodnoj skupštini, koji i nije trebalo da se osnuje", rekao je Đokić.
On je napomenuo da je potrebno svaku sljedeću raspravu procijeniti šta je njen krajnji cilj, te šta su efekti takvih rasprava.
Istorijska uloga Romanovih
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je danas u Banjaluci polaganjem vijenaca na spomenik ruskom caru Nikolaju Drugom, povodom 100 godina od ubistva carske porodice Romanov, odata počast istorijskoj ulozi koju je ova porodica imala u razvoju odnosa ruskog i srpskog naroda.
Đokić, koji je sa ministrom rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenkom Savanovićem položio vijence u ime Vlade Srpske, napomenuo je da bi u narednom periodu trebalo da budu završeni i pripremni radovi za osveštanje temelja rusko-srpskog hrama, koji će biti izgraćen u čast cara Nikolaja i porodice Romanov.
"Vlada Republike Srpske već je izdvojila tri miliona KM u ovaj projekat i očekujemo da će u narednih par mjeseci biti završen najveći dio pripremnih radova za osveštenje temelja hrama", rekao je novinarima Đokić, koji je nakon polaganja vijenaca posjetio mjesto izgradnje hrama.
On je izrazio očekivanje da će tom događaju prisustvovati zvanice sa visokog nivoa Ruske Federacije, te da će to biti još jedna potvrda povezanosti ruskog i srpskog naroda, kao i saradnje koje Republika Srpska ima sa Rusijom.
Đokić je ocijenio da nije čudna sklonost naroda Republike Srpske i Srbije ka Rusiji i ruskom narodu, jer, kako je istakao, na glave Srba i pravoslavaca nikada nisu padale ruske bombe.
"Nikada na nas nisu ispaljivani ruski meci, te mi tu činjenicu izuzetno poštujemo. Iz tog razloga smo zahvalni za sve ono što Rusija čini da globalni svijet bude pravičniji, bolji, napredniji, razvijeniji i humaniji", rekao je Đokić.
On je napomenuo da će Republika Srpska uvijek biti podrška unapređenju saradnje i odnosa sa Rusijom, ali i svemu onome što Rusija znači na globalnom planu.
Sveštenik Miladin Mitrović, član Imperatorskog palestinskog pravoslavnog društva u odjeljenju Banjaluka istakao je značaj obilježavanja 100 godina od tragične smrti carske ruske porodice Romanov, jer su ruski imperatori, posebno Nikolaj sa svojom porodicom, odigrali ključnu ulogu u spasavanju srpskog naroda tokom Prvog svjetskog rata.
"Ruski imperator je u zaista teškom vremenu za svoju zemlju ušao u Prvi svjetski rat da bi, prije svega, zaštitio srpski narod na Balkanu. Nažalost, ta njegova odluka da ode u rat na kraju ga je koštala vlasti i mučeničke smrti, koja se dogodila na današnji dan", rekao je Mitrović, koji je i starješina hrama Vasilija Ostroškog u Banjaluci.
On je podsjetio da je Imperatorsko pravoslavno palestinsko društvo bilo osnovano 1882. godine ukazom ruskog imperatora Aleksandra trećeg, koji je bio otac Nikolaja Drugog.
"Glavni cilj i zadatak ovog društva je bio da njeguje i očuva interes pravoslavnih naroda i pravoslanih zemalja, naročito tamo gdje je bio ugrožen interes Srpske pravoslavne crkve, dok je danas udruženje zaduženo za humanitarne, te prosvjetiteljske i naučno-istraživačke aktivnosti", rekao je Mitrović.