Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je danas da je ključni problem u BiH uloga međunarodne zajednice koja je od uspostavljanja BiH pribjegavala velikom intervencionizmu.
"Intervencionizam je bio kreiran na način koji nije mogao da uhvati korijena na ovom prostoru. Čim imate određene intervencije i eksperimente, a to ne može da nađe uporište u onome što osjećaju, žele i misle narodi u BiH, ne može da uspije kao ideja", rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Cvijanovićeva je istakla da je Republika Srpska jaka i stabilna, te da se treba raditi na očuvanju institucija Srpske.
"Kada je riječ o situaciji u BiH, onda moramo priznati da je jednako kompleksna ili kompleksnija od one kakva je bila na početku našeg zajedničkog života nakon rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kada je uspostavljena jedna drugačija BiH", dodala je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, problemi u BiH su u drugom entitetu, odnosno u odnosima Bošnjaka i Hrvata.
"Očito da još ne razriješene formule u predstavljanju naroda i načina kako bivaju izabrani njihovi predstavnici ostaje otvoreno pitanje. To je opterećujuće za sve u BiH, mada sam zadovoljna što Republika Srpska nije dotaknuta na negativan način", kaže Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da nepovjerenje u BiH nije postalo manje, nego i veće zbog određenih dešavanja posljednjih godina.
"Žalim što se međunarodna zajednica nije prije nekoliko godina povukla iz BiH i izašla iz menadžment sfere koja je aktivna. Ako vam dnevno strane diplomate žele uticati na rad institucija ili predstavnike u institucijama, onda tu nema sreće", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da, ipak, vjeruje da se u BiH može sjesti i dogovarati.
"Poprilično sam i svjesna da u BiH imate bar jednu stranu koja ne želi unutrašnji dijalog, nego se oslanja na intervencionizam međunarodne zajednice. Nažalost, nismo daleko odmakli, govorim o BiH, ali vjerujem da Republika Srpska stabilno korača u budućnost svjesna svojih potencijala i važnosti da očuvamo stabilnost", zaključila je Cvijanovićeva.