Predsjednik Koordinacije srpskih udruženja Mostara Dušan Golo izjavio je da ne očekuje da će odluka o konstitutivnosti Srba i ravnopravnosti srpskog jezika i ćirilice sa ostala dva jezika i pisma biti sprovedena dok se ne promijeni politička volja subjekata koji vrše vlast u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.
On je istakao da, i pored odluke Ustavnog suda Federacije BiH /FBiH/, nema nikakvih pokazatelja niti pozitivnih znakova da bi se bilo šta u tom smislu moglo promijeniti, jer vrijeme koje su vlasti kantona imale da to urade je 18 godina.
"Ako se na političkoj sceni nisu promijenili politički akteri koji vrše vlast u ovom kantonu ili se udostojili da izvrše usklađivanje Ustava kantona sa Ustavom FBiH kada je u pitanju konstitutivnost srpskog naroda, ne očekujem da će se bilo šta promijeniti dok se ne promijeni politička volja političkih subjekata koji vrše vlast u ovom kantonu", naveo je Golo.
On smatra da će i poslije izbora ostati ista situacija.
"To što odluke donose razni pravosudni nivoi u FBiH i BiH ne znači ništa. Nas zanima suština. Suštinski bi Srbi trebali biti konstitutivan narod, jer su oni po Ustavu FBiH konstitutivni, a taj Ustav stariji je od Ustava kantona i sve odrebe tog ustava bi se trebale primijeniti i na nas", naveo je predsjednik Koordinacije srpskih udruženja Mostara.
On je ocijenio da su Srbi, nažalost, daleko od suštinske ravnopravnosti. "Mi imamo `papirnatu` konstitutivnost, ali ne i suštinsku", konstatovao je Golo.
Prema njegovim riječima, to pokazuje mnogo činjenica za koje su Srbi uskraćeni - od korištenja sredstava iz budžeta kantona, budžeta grada Mostara, zapošljavanja, prava na pismo i jezik, na nacionalnu grupu predmeta i drugo.
Golo je izrazio i nezadovoljstvo načinom na koji mediji prate predizbornu kampanju Srpske liste, ocjenjujući da su im mediji iz Republike Srpske trebali posvetiti više pažnje.
"Nemamo mogućnost da se predstavljamo sa svojom kampanjom i zato smo bili prisiljeni da idemo od vrata do vrata i informišemo ljude da postoji Srpska lista i da izađu na izbore i glasaju za nju", rekao je on.
Ustavni sud FBiH donio je u maju odluku prema kojoj bi Srbi u Hercegovačko-neretvanskoj, Zapadno-hercegovačkoj i Posavskoj županiji trebali konačno postati konstitutivni, a srpski jezik i pismo ćirilica ravnopravni sa ostala dva jezika i pismom.
Ustavni sud FBiH naveo je da će odgovarajuće odredbe Ustava FBiH važiti dok kantonalne skupštine ne usklade amandmanima ustavne odredbe s federalnim Ustavom, što moraju učiniti najkasnije za šest mjeseci.
Prošle sedmice Ustavni sud BiH je, zbog nenadležnosti za odlučivanje, odbacio kao nedopušten zahtjev za ocjenu ustavnosti ustava Posavskog, Hercegovačko-neretvanskog, Zeničko-dobojskog, Bosansko-podrinjskog i Zapadnohercegovačkog kantona jer ne priznaju konstitutivnost srpskog naroda, kao ni srpski jezik i ćirilično pismo.