Organizacije starješina Vojske Republike Srpske pozvala je sve poslanike da u Narodnoj skupštini odbace sramni izvještaj Vlade Republike Srpske iz 2004. godine i ospore optužbe Srba za genocid u Srebrenici, jer je "krajnje vrijeme za skidanje omče sa vrata".
Vojne starješine pružile su bezrezervnu podršku prijedlogu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da Narodna skupština odbaci sramni Izvještaj o događajima u i oko Sebrenice iz 2004. godine i dodatni spisak iz 2005. godine sa imenima više od 22.000 Srba pripadnika Vojske Republike Srpske /VRS/ i MUP-a Podrinja i sarajevske regije.
Iz Organizacije starješina ističu da su oni sačinjeni pod snažnim pritiscima i ucjenama visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna i međunarodnih krugova i nisu izraz stvarnog stanja na terenu.
U saopštenju se napominje da je evidentno da iza svega stoji bošnjačka politika, koja uz pomoć međunarodnih krugova od 1995. godine manipuliše istinom o događajima oko Srebrenice u julu te godine, nastojeći da građanski rat u BiH prikažu kao agresiju na BiH, VRS kao zločinačku oružanu silu, a Republiku Srpsku kao genocidnu tvorevinu.
Organizacija starješina ističe da su optužbe za genocid u Srebrenici nastale kao izraz snažnih pritisaka moćnih međunarodnih krugova, konstruisanih i neutemeljenih dokaza i optužbi izvan stvarnosti i objektivnog stanja na terenu.
Organizacija starješina smatra da je odbacivanje izvještaja obaveza i odgovornost ove generacije političara.
"Krajnje je vrijeme da skinemo omču s vrata koji ovaj dokument čini i sami pišemo istoriju, a ne Haški tribunal i Sud BiH koji godinama iskazuju antisrpsko raspoloženje", navodi se u saopštenju starješina.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je održavanje posebne sjednice Narodne skupštine sa jednom tačkom dnevnog reda - "Informacija o Izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine".
Dodik je izjavio ranije da će okupiti sve političke faktore u Republici Srpskoj u namjeri da Narodna skupština zaduži Vladu da povuče i proglasi ništavnim svoj izvještaj o Srebrenici, jer se u tom dokumentu navode netačni podaci koji nisu potvrđeni ni u Haškom tribunalu, a koje federalna javnost smatra relevantnim.