U Republici Srpskoj sve teža epidemiološka situacija

  • 01.04.2021. 19:00

“U svojoj karijeri nisam vidio takav strah u očima kakav vidim strah u očima tih pacijenata koji se bore za kiseonik, koji se guše.”

Tako generalni direktor najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj priča o onome što svakodnevno gledaju medicinari na UKC-u. Ovog prvog aprila, na bolničkim posteljama tamo je završilo oko 600 pacijenata sa teškom kliničkom slikom. Negativanom trendu nikad kraja.

Svakodnevno pristiže do 50 pacijenata na hospitalizaciju, a otpušta se oko 20, kaže prvi čovjek UKC-a Republike Srpske. Ovo je jedan od najtežih poslova koji su ljekari današnjice imali da obave u svom životu. Svoje limite polako dostižu.

“Ovdje se prošle godine desilo toliko tragedija. Mi to i ne pričamo narodu kroz šta prolaze zdravstveni radnici. Ja svaki dan radim ovdje i kao psiholog sa svojim radnicima gdje su izbezumljeni, ne mogu više ni da to gledaju”, kaže Vlado Đajić.

“Oni koji su oboljeli od kovida i imaju teško zapaljenje pluća, oni koji imaju najteže forme dolaze kod nas. Ti bolesnici se bore bukvalno za svaki udah. U medicini je opisano da svaki bolesnik koji iskusi nekakav oblik nedostatak kiseonika, odnosno taj osjećaj gušenja je bio povezivan kao najbliži susret sa smrću”, kaže Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane u UKC-u Republike Srpske.

Takvih pacijenata je, nažalost, i na jugu sve više. Doktori u Hercegovini kažu da epidemiološka situacija nikada teža nije bila. Tamo se najgori rekordi obaraju iz dana u dan.

“Za mart mjesec imali smo 645 pozitivnih pacijenata, znači to je 30-40 pacijenata više nego što je bilo u novembru, koji  pamtimo kao mjesec u kome je bilo najviše oboljelih od korone”, kaže Tatjana Bošnjak, Dom zdravlja Trebinje.

“Imamo 140 pacijenata koji su trenutno zaraženi. Veliki broj lica, mislim njih 30-ak da čeka rezultate, oko 500 kontakata sa već pozitivnim slučajem”, kaže Dragana Tepavčević, Dom zdravlja Bileća.

Virus opominje da nema vremena, ni mjesta za opuštanje i u Doboju.

“Mi smo u konstantnom porastu broja pacijenata već treća sedmica. Trenutno smo u problemu sa smještajnim kapacitetom. Planira se otvaranje još jednog dijela, odnosno Odjeljenja urologije koja se pretvara u kovid odjeljenje”, kaže Snježana Katanić, glavna sestra Kovid odjeljenja u Doboju.

Vakcine su oružje koje može da porazi neprijateljski virus, poruka je stručnjaka. One jedine mogu da promijene tok pandemije, tvrdi i načelnik Klinike za infektivne bolesti UKC-a.

“Ono što je dobro kod vakcina je ta činjenica da svi proizvođači kažu: Kada primite dvije doze vakcine, možete da imate blagi oblik bolesti, ali tešku kliničku formu nećete imati i to je isto jedan od benefita”, kaže Antonija Verhaz, načelnik Klinike za infektivne bolesti UKC-a Republike Srpske.

Tako su, da bi dale primjer, i epidemiolozi u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Jela Aćimović i Jelena Đaković Dević primile vakcinu protiv virusa korona. Kažu, sve vakcine koje Republika Srpska ima su efikasne i sigurne.

Тагови:
  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Документарни програм

    ''Документарни програм

  • 21:00 Серија: Одметница (12+)

    Серија: Одметница (12+)

  • 22:00 Серија: Немирни (16+)

    'Српска серија из 2023. године, темељи се према роману Марка Поповића "Један погрешан корак", а режирао је Дарко Николић

  • 23:00 Филм

    ''''Филм

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм