Vlada Republike Srpske dodijelila je 100.000 KM fondaciji “Pomoć”, koja djeluje u okviru Boračke organizacije RS i pruža finansijsku i pravnu podršku porodicama osumnjičenih, procesuiranih ili osuđenih za ratne zločine pred pravosuđem BiH, potvrđeno je za banjaluka.net u Vladi RS.
Razlozi postojanja i djelovanja fondacije “Pomoć” jasni su ako se imaju u vidu podaci koje je Republički centar RS za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica prezentovao 2016. godine. Pred Sudom BiH do tada je bilo pravosnažno osuđeno 111 Srba na 1.646,5 godina zatvora.
O duplim standardima te institucije svjedoči i činjenica da su u istom periodu bila pravosnažno osuđena 32 Bošnjaka na 257, te 22 Hrvata na 208 godina zatvora.
Kada je reč o zločinima nad Srbima, Sud BiH je pravosnažno osudio 22 lica – 15 Bošnjaka i sedam Hrvata, a za zločine nad Bošnjacima 80 lica, od kojih 64 Srba.
Za zločine nad Srbima Sud BiH je izrekao samo 183,5 godina kazne, što je tek 8,7 odsto izrečene kazne. S druge strane, za zločine nad Bošnjacima izrečena je kazna od 1.071 godinu zatvora, a za zločine nad nesrpskim stanovništvom 709,5 godina.
Sud BiH je u dotadašnjem radu potvrdio optužnice protiv 590 lica, od kojih 347 ili skoro 59 odsto Srba, navedeno je tada u detaljnoj analizi Republičkog centra RS.
Do danas, ovakva struktura presuda nije značajnije promijenjena, a disproporcija koja svjedoči o pristrasnosti čak je i naglašenija, ističu poznavaoci pravosuđa BiH.
( banjaluka.net)