Načelni dogovor o deeskalaciji situacije na sjeveru Kosova je već postignut, piše Albanijan post i dodaje da će strane u petak 18. novembra izaći sa detaljima. Prema pisanju albanskog medija, Kosovo je prihvatilo da odloži rok za preregistraciju vozila.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj rekao je da pronalaženje rješenja za pitanje registarskih tablica prije 21. novembra nema alternativu.
"Kosovska strana pristala je da odloži odluku o registarskim tablicama nakon dugotrajnih zahtjeva Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, ali je za ovo objavljivanje zatražila garanciju od svojih partnera", navodi medij iz Tirine.
Kako dodaje, trenutno se traže modaliteti kako bi Srbi sa Kosova mogli da budu vraćeni u institucije, koje su napustili na demonstrativan način, nakon što se nisu složili sa odlukom o registarskim tablicama, koja je predviđala opomene, novčane kazne i promjenu tablica, prenosi Kosovo onlajn.
"Biće teško pronaći rješenja za one koji su napustili svoje političke funkcije, poput poslanika i gradonačelnika četiri opštine na sjeveru, ali ne toliko teško za administraciju, policiju, pravosuđe", navodi se u tekstu.
Centralna izborna komisija Kosova je povodom toga donijela odluku da zamijeni deset poslanika Srpske liste u ostavci.
CIK je prošlog utorka prihvatio zahtjev predsjednice Kosova Vjose Osmani za imenovanje lica za zamjenu upražnjenih mjesta zbog ostavke poslanika Srpske liste.
Isto tako, Osmani je, nakon sastanka sa predstavnicima političkih stranaka, saopštila da su 18. decembar odredili kao datum izbora u četiri opštine na sjeveru.
Kao što je poznato, od 5. novembra, Sjeverna Mitrovica, Leposavić, Zubin Potoku i Zvečani su bez gradonačelnika, prenosi Sputnjik.
Mediji su izvijestili 9. novembra da je međunarodna zajednica ponudila prijedlog u tri tačke.
O prijedlogu se razgovaralo, kako je najavio šef diplomatije Žozep Borelj, takođe u Parizu, na odvojenim sastancima sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Prva tačka međunarodnog prijedloga za izlazak iz trenutne krize bila je da "obje strane potvrde svoju privrženost francusko-njemačkom planu i da se obje strane vrate pregovorima“.
U tački dva izričit je zahtjev Vladi Srbije: "Srbija je saglasna da se o zahtjevu za Zajednicu opština sa srpskom većinom razgovara samo u okviru cjeline francusko-njemačkog plana, odnosno kao dio ukupne strukture plana“.
Treća tačka je još jedan zahtjev, ali za Kosovo: "Kosovo je saglasno da ublaži mjere u vezi sa pitanjem registarskih tablica", navodi se u prijedlogu.
Cilj ove tri tačke u vidu zahtjeva međunarodne zajednice je smirivanje situacije na terenu, povratak u normalu i stvaranje mogućnosti za nastavak dijaloga u Briselu.
"Ovo bi trebalo da bude osnova za povratak dijalogu i postepeni povratak Srba u institucije“, navodi se u prijedlogu.