Економска катастрофа

Апокалипса у кошницама: Губитак више од 100 милиона евра због помора пчела

  • Извор: Телеграф
  • 10.04.2025. 15:36

Масовно угинуће пчела у Србији претвара се у праву економску катастрофу - штета би могла да премаши чак 100 милиона евра, процјењују стручњаци из Савеза пчеларских организација Србије.

Према ријечима Родољуба Живадиновића, предсједника Савеза, у појединим општинама страдало је и до 90% пчелињих друштава. С обзиром на то да свако друштво броји између 20.000 и 50.000 пчела, губици су застрашујући. Примјера ради, једном пчелару од 365 кошница преживјело је тек неколико, док је у мјестима попут Апатина штета нешто мања, али и даље озбиљна — око 15%.

Главни узрок помора, према анализи стручњака, јесте прошлогодишња суша и катастрофалан недостатак полена, кључне хране за пчеле током формирања "зимских" пчела. Без довољне исхране, пчеле су изгубиле имунитет и постале лак плијен вирусима и паразитима попут злогласне варое. Живадиновић истиче да је ситуација драматична и да ниједна мјера до сада није успјела да заустави губитке.

Жена шетала шумом и наишла на благо: У тегли упаковано 2.000 кованица старих неколико вријекова

Жена шетала шумом и наишла на благо: У тегли упаковано 2.000 кованица старих неколико вријекова

Да би слика била још мрачнија, слични трендови забиљежени су и у Мађарској, док у САД пчелари биљеже губитак чак 62% пчелињих друштава. Тамо се овај проблем вуче још од 2006. године, а милиони долара утрошени на истраживања до данас нису дали коначан одговор на питање: зашто пчеле умиру?

Економски гледано, посљедице за Србију биће вишеструке. Поред директних губитака у пчеларству, очекује се и огроман удар на пољопривреду, јер пчеле опрашују чак 70% култура које чине основу исхране људи и сточне хране. Нестанак опрашивача повући ће за собом пад приноса воћа, поврћа, али и уљарица попут сунцокрета и соје, чиме се ланац штете шири на цијелу економију.

Пингвин крив за обарање хеликоптера

Пингвин крив за обарање хеликоптера

Стручњаци упозоравају да, ако се тренд настави, Србија би наредне године могла да остане без чак половине укупне производње меда, а тиме и значајног дијела извоза који годишње доноси милионе евра.

„Да смо на вријеме селили пчеле у подручја богатија поленом или их дохрањивали замјенама, можда бисмо успјели да сачувамо више друштава“, закључује Живадиновић у изјави за агенцију Бета, али додаје да борба није готова — пчелари се још надају да ће спасити макар део популације и умањити колапс који пријети да уздрма не само пчеларство, већ и укупну српску пољопривреду.

(Телеграф)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Серија: Погледај у сутра (12+) (Р)

    ''' Серија: Погледај у сутра (12+) (Р)

  • 13:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 ПарлаТВмент (Р)

    ‘ ПарлаТВмент (Р)