Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je očekivano to što Velika Britanija, koja od 1. avgusta preuzima predsjedavanje u Savjetu bezbjednosti UN, namjerava da spriječi da se tokom avgusta održi redovna sjednica o situaciji na Kosovu i Metohiji i da je očigledno da Veliku Britaniju "ne interesuje srpski stav".
"To je za nas jasna poruka", rekao je Dačić za "Večernje novosti".
Ukoliko Velika Britanija uspije u svojoj namjeri, to bi bilo prvi put da se na Ist Riveru o toj temi ne diskutuje u tromjesječnom intervalu.
Izvori "Novosti" tvrde da se tome žestoko protive Kina i Rusija, a ishod ove diplomatske bitke trebalo bi da bude poznat do kraja ove sedmice.
Ukoliko u avgustu prođe britanska inicijativa, vrlo lako bi moglo da se dogodi da rasprava o Kosovu i Metohiji izostane i u septembru jer tada predsjedava SAD.
Izvještaji generalnog sekretara UN o stanju u južnoj srpkoj pokrajini su po Rezoluciji 1244 obavezni, ali se u njoj ne precizira koliko često treba da se podnose, već se ukazuje da to treba da bude u odgovarajućim vremenskim intervalima.
Britanci, kao i druge zapadne zemlje (SAD, Holandija, Švedska) već duže ističu da sjednice Savjeta bezjednosti o Kosovu i Metohiji treba da se prorijede.
Kako je utvrđivanje dnevnog reda tehničko, a ne političko pitanje, na njega se ne može uložiti veto i on se usvaja prostom većinom. To znači da ruski i kineski glas imaju istu težinu kao i ostali, a među 15 članica koje trenutno čine Savjet bezjednosti UN Kosovo je kao državu priznalo njih devet.
Bez obzira na to generalni sekretar UN Antonio Guteres svakako priprema redovan tomjesječni izvještaj o Kosmetu.
Prethodna sjednica posvećena Kosovu i Metohiji održana je 15. maja i već tada je Beograd došao do informacija da će Velika Britanija pokušati da ovo pitanje skine sa dnevnog reda kada bude na čelu Savjeta bezjednosti UN.