Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да се може очекивати да ће се у фебруару концентрисати притисак на Србију о питању Косова и Метохије, јер слиједе европски избори.
- У европским круговима процењује да ће Европска комисија, односно тамошњи органи, до марта завршити рад. Тако да се може очекивати да ће се управо у фебруару и марту концентрисати тај притисак са различитих страна, који ће пре свега бити усмерен ка томе да Србија направи значајније уступке када је реч о Космету, имајући у виду да је и председник Александар Вучић рекао да ми не пристајемо на чланство Косова у УН и да нема независности Косова - рекао је Дачић.
Он је додао да притисцима у вези са Косметом доприноси и увођење политичке нестабилности у Србији, оцјенивши да су то само различити дијелови једне исте приче.
На питање да ли је један од начина притиска тај да се у поглавље 35 у преговорима са ЕУ уврсти Охридски споразум, у којем има тачака које Београд не прихвата, Дачић је рекао за Танјуг да оно о чему постоји договор није проблем да буде дио неких споразума, али да не може нешто на шта Србија није пристала да постане обавезујуће.
Говорећи о формирању нове Владе Србије, Дачић, који је лидер Социјалистичке партије Србије, каже да је и раније говорио да су социјалисти за наставак сарадње са напредњацима и да је о томе разговарао и са предсједником Александром Вучићем након избора.
Осврћући се на постизборну ситуацију у Београду, гдје тренутно нема већине за формирање градске власти, а имајући у виду да је Бранимир Несторовић поручио да неће ни са ким у коалицију, Дачић је оцијенио да није добро рјешење да се понављају избори у Београду, те да свако треба да преузме одговорност на основу мандата које је добио од народа за дефинисање нове власти.