СПЦ

Епархија рашко-призренска: Лажним информацијама против СПЦ подстичу етничку мржњу

  • Извор: СРНА
  • 05.12.2024. 10:46

Епархија рашко-призренска саопштила је да јавне личности у косовском албанском друштву шире лажне информације о Српској православној цркви /СПЦ/ и да се у "српским црквама скрива оружје" којима подстичу вјерску и етничку мржњу и нетолеранцију на Косову и Метохији.

Из Епархије су истакли да са великом забринутошћу прате неодговорне и лажне изјаве које та неодговорна лица свјесно шире, а никада их није потврдила ни влада у Приштини ни такозвана косовска полиција, о чему су веома добро обавијештени представници Кфора, Еулекса и међународни представници.

- Ширење оваквих информација не доприноси смиривању ситуације и подстиче етничку и верску нетолеранцију на Косову и Метохији што није у интересу ни Срба ни Албанаца на овом простору. Наша Црква је у последњих 30 година континуирано позивала на мирно решавање свих проблема на овом простору, у складу са учењем Еванђеља - наводе из Епархије рашко-призренске.

Као примјер из Епархије су навели изјаву бившег градоначелника Приштине званичника партије "Нови савез Косова" Селима Пацолија да је "СПЦ била главни организатор насиља над Албанцима" уз позив да Србе треба етнички очистити са Косова.

Ова изјава је, истиче се у саопштењу, једнако опасна као и јучерашња изјава Геракућита Кучија из института Октопус који изражава мишљење да се у "српским православним црквама скрива оружје и треба поставити питање какви људи живе тамо".

Епархија наглашава да СПЦ на Косову и Метохији никада није подржавала насиље и рат већ је била активно ангажована против сваког вида оружаног сукоба о чему има много изјава у контактима са бројним међународним званичницима који су дубоко цијенили став СПЦ, посјећивали српске манастире и инсистирали на њиховој заштити.

Напомиње се да су у неким манастирима, као што су Високи Дечани, монаси пружали заштиту албанским цивилима у току оружаног сукоба 1999. године и организовали хуманитарну помоћ са православном хуманитарном организацијом ИОЦЦ из САД.

Овај манастир је, како је наведено, послије рата био уточиште и бројним Србима прогнаницима и Ромима који су протјеривани о чему су писали и извјештавали међународни медији, а о помоћи Албанцима било је и личних свједочења као што је и оно које је пренио Бирн у децембру 2022. године

Што се тиче изјаве Кучија, Из Епархије рашко-призренске наводе да је ријеч о већ више пута понављаној клевети која је пласирана прошле године преко британске посланице Алише Кернс, да се у српским манастирима скрива оружје.

Из Епархије указују да је то демантовао и Кфор, а да такозвана косовска полиција никада није потврдила ни доказала овакве бесмислене тврдње.

У случају трагичног инцидента код манастира Бањске у јесен 2023. године, у тексту се напомиње да су и полиција и Еулекс потврдили да је оружје, нађено на ширем простору манастира, одбачено када се група наоружаних повлачила преко манастира и привремено боравила у објекту ван манастирских зидова.

Истрагом је, додаје се у саопштењу, установљено, а потом потврђено и у коначном извјештају приштинске владе о случају Бањска да у манастиру није пронађено никакво складиштено оружје нити се помиње било каква умијешаност манастира и Цркве у овом догађају.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 16:40 Народ Прича (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Тајне музеја

    '''Емисија: Тајне музеја

  • 18:20 Путуј, пробај заволи са Лазаром

    'Путуј, пробај, заволи са Лазаром' откриће вам чари туризма и гастрономије широм Републике Српске и одвешће вас на позната, мање позната, па чак и сасвим непозната мјеста.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ вијести

    ‘АТВ вијести