Његово преосвештенство епископ бачки Иринеј рекао је да каткад стиче утисак да су вјерски службеници Исламске заједнице БиХ спремни да жртвују своје вјернике за неоствариви пројекат прве "чисто исламске" државе у Европи.
- Упутили смо тим поводом званичан синодски допис, али је он остао без икаквог одговора - рекао је владика Иринеј.
Он је указао да је Међурелигијско вијеће наставило рад као да је у пуном саставу и да, нажалост, у томе има подршку ЕУ.
- Ако знамо да и у Београду, па, нажалост, и у Новом Саду, има политичких странака и `социјалних група`, којима смета постојање Републике Српске, као што има и `Срба` који се поносе тиме што презиру српски народ, посебно онај западно од Дрине, чему смо претходних дана били сведоци, не можемо се чудити ни оном хоџи из традиционално усташког Козарца - рекао је владика Иринеј.
Епископ бачки је истакао да свјесно и по савјести тврди да постоје и другачије, аутентичније интерпретације Курана него што су то оне које заступају бивши поглавар Исламске заједнице БиХ Мустафа Церић и његов насљедник Хусеин Кавазовић или неки имам из Козарца.
Говорећи о Косову и Метохији, епископ Иринеј је подсјетио да се патријарх српски Порфирије, у име Српске православне цркве /СПЦ/, први одлучно огласио против француско-њемачког концепта за рјешавање косовско-метохијског проблема, који је, како је навео, опасан, ризичан чак катастрофалан са српског становишта.
- При одлучивању се Црква држи духовног оријентира и сагледава какве све околности могу бити у будућим временима, узимајући у обзир све опције. Црква све процесе мора да посматра у категоријама вечности, у категоријама историје спасења људског рода, а не у категоријама међународне политике и геостратешких интереса, никако не у категоријама ко зна где писаних `агенди` које лако могу да окрену Србе против Срба - рекао је владика Иринеј.
Када је ријеч о ревизионизму и лицитирању бројем јасеновачких жртава, епископ Иринеј је указао да ће, уколико то не буде хитно заустављено, то бити огроман ударац српском народу у цјелини.
- Јасеновачки и други НДХ-џелати били би делимично амнестирани, ако не и рехабилитовани, а њихове жртве поново мучене и посмртно по други пут убијене - рекао је владика Иринеј.
Он је указао да српско друштво, а поготову СПЦ, има свету дужност да народ васпитава у култури литургијског, молитвеног памћења светих мученика за Христа и свих пострадалих од руку усташких крвника.
- Морамо говорити и писати истину о масовним злочинима у НДХ, инспирисаним геноцидном идејом и идеологијом, молити се светим јасеновачким мученицима, а чувати себе и све своје од мржње и освете као великог греха - закључио је епископ Иринеј.