Израелски историчар и стручњак за Холокауст

Грајф: Резолуција о Сребреници је опасан преседан, геноцид се није догодио!

  • 20.05.2024. 11:54

Израелски историчар и стручњак за Холокауст и ратне злочине Гидеон Грајф уочи засједање Генералне скупштине УН о резолуцији о Сребреници оцијенио је да је дубоко забрињавајући тренд политизације историјских трагедија и да би изгласавање овог документа био опасан преседан који не би подстакао на помирење и мир, већ произвео посљедице и то не само по регионалну безбједност Западног Балкана.

"Штавише, отварање врата резолуцијама ове природе поставља опасан преседан који би заиста могао довести до пролиферације сличних резолуција усмјерених на различите сукобе широм свијета. Ово би могло додатно политизовати историјске трагедије и ометати напоре ка истинском помирењу и разумијевању", истиче Грајф, који је био и предсједник Независне комисије за истраживање страдања свих народа у Сребреничкој регији у периоду 1992. до 1995. године.

Говорећи о закулисним радњама и притисцима на одређене чланице УН на исход гласања, Грајф каже да је то веома забрињавајуће и да такав неприкладан утицај подрива интегритет процеса одлучивања и угрожава објективност коначног исхода.  

"Зато је од суштинског значаја да се одлуке ове величине доносе на основу чињеничних доказа, темељне анализе и разматрања ширих импликација на регионалну стабилност и међународне односе. Сваки покушај да се изврши неприкладан притисак или манипулише процесом доношења одлука подрива принципе транспарентности, правичности и поштовања права суверених нација да доносе независне пресуде", оцјењује Грајф у интервјуу за "Косово онлајн".

Пандорина кутија

На питање да ли се плаши да би ова резолуција могла да отвори Пандорину кутију сличних оптужби у другим дијеловима свијета, израелски историчар каже да је веома забринут због потенцијалних посљедица ове резолуције на глобалну стабилност и унапређење помирења и разумијевања међу народима.

"Означавање читаве етничке групе као геноцидне на основу спорних историјских догађаја поставља опасан преседан који би потенцијално могао бити искоришћен у политичке сврхе у различитим сукобима широм свијета. Успостављањем преседана у којем су читаве нације оклеветане и означене као геноцидне, ризикујемо даље политизовање историјских трагедија и одржавање подјела и непријатељстава. Ово би могло поткопати напоре ка помирењу и изградњи мира не само у региону Балкана већ и у другим регионима који се боре са наслеђем прошлих сукоба. Штавише, такве резолуције имају потенцијал да погоршају постојеће тензије и подстакну нове сукобе, што на крају доведи до даље људске патње и губитака", сматра он.

Додаје да је битно да се препознати да су сукоби попут оног у Босни и Херцеговини били вишеструки, укључивали су више актера и злочине које су починиле различите стране и да се фокусирањем само на један аспект и приписивањем колективне кривице читавој етничкој групи, игноришу се нијансе и сложеност сукоба.

"Крајњи или скривени циљ иза оваквог инсистирања може варирати, али често укључује геополитичке интересе, домаће политичке обзире и покушаје обликовања историјских наратива за стратешку предност", каже Грајф.

На констатацију да међународна јавност, укључујући и земље коспонзоре, приликом доношења одлуке није жељела да консултује његове Извјештај о Сребреници, Грајф каже да је то крајње забрињавајуће, и да игнорисање или одбацивање таквих извјештаја, али и других "вјеродостојних и непристрасних извора", не само да подрива трагање за истином, већ и ризикује да се одразне на нове неспоразуме и поделе.

"У закључку, иако признајем страдање свих жртава рата у БиХ, вјерујем да је резолуција којом се једна етничка група издваја као геноцидна контрапродуктивна и да би могла подстаћи даље тензије и подјеле", истиче стручњак за холокауст. Историчари, укључујући мене и групу међународних експерата, спровели су опсежна истраживања и анализе догађаја у Сребреници, ослањајући се на широк спектар извора и методологија. Наш колективни закључак је недвосмислен: геноцид се није догодио у Сребреници", поручује Грајф.

Укидање РС и тужба тзв. Косова

Оцјењује да би доношење резолуције могло да послужи као катализатор за оне који се залажу за укидање Републике Српске.

"Последице такве резолуције превазилазе њене непосредне импликације, јер би могла да охрабри националистичка осјећања и погорша постојеће незадовољство међу различитим етничким групама. Ово би, заузврат, могло поново запалити узавреле тензије и поткопати крхки мир и стабилност који су мукотрпно грађени у региону од потписивања Дејтонско-париског мировног споразума", оцјењује он.

Додаје да би доношење резолуције о Сребреници могло дати замах приштинским званичницима да покрену судски поступак против Србије у вези са догађајима из 1998. и 1999.

Пратите нас и путем Вибера

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    ''Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    ''Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.

  • 13:05 Документарни програм (Р)

    Документарни програм (Р)