Sahrana trogodišnjeg Nišlije koji je pod još nerazjašnjenim okolnostima, zadobio smrtonosne opekotine 28. januara u iznajmljenom stanu svoje bake u ulici Nova železnička kolonija, još nije zakazana.
Razlog za to što je mališan i dalje u kapeli komunalnog preduzeća "Gorica" je što su njegovi roditelji, koji se nalaze u pritvoru, otac zbog droge i oružja, a majka zbog djetetove smrti, zatražili da budu pušteni kako bi prisustvovali sahrani.
- Centar za socijalni rad u Niš je bio spreman da potpuno preuzme i organizaciju i troškove pokopa djeteta. Međutim, s obzirom na to da roditeljima nije oduzeto starateljsko pravo, posebno u odnosu na oca čije hapšenje nema veze sa ovim događajem, moralo se zatražiti njegovo mišljenje o ispraćaju dječakovih posmrtnih ostataka. Nadležnim organima se u njihovo ime obratio blizak prijatelj, koji je izrazio namjeru da se angažuje oko djetetove sahrane, a uz saglasnost roditelja. Takođe, njihovi advokati podnijeli su sudu zahtjev da budu pušteni iz pritvora zbog prisustva pogrebu, pa se čeka da se i o tome odluči. To će uticati da mališan najvjerovatnije bude sahranjen sljedeće nedjelje, a po želji njegovih najbližih, ne na Novom groblju u Nišu, što bi bilo u slučaju da je proceduru sproveo Centar za socijalni rad, već u jednom selu u okolini - navode naši sagovornici upoznati sa ovim slučajem.
Da podsjetimo, dječakovo beživotno tijelo pronašla je ekipa Hitne pomoći koja je došla na poziv ukućana.
- Taj poziv je primljen oko tri sata izjutra 29. januara, rečeno je da na adresi pozivaoca ne mogu da probude dijete. Ekipa je aktivirana kao prvi red hitnosti, na licu mjesta zatekli su dijete bez vitalnih parametara, bez svijesti, disanja i srčanog rada. Pokušana je reanimacija, ali je nažalost mališan je preminuo. S obzirom na to da se radilo o iznenadnoj i smrti nepoznatog porjekla, obaviješten je MUP, i tu se naš dio posla završio - kazao je ranije Dragiša Aleksić, specijalista urgentne medicine u niškoj Hitnoj pomoći.
Objasnio je da su majka i baka medicinskoj ekipi kazale da se dijete poparilo vrelom vodom.
- One su navele da se prethodnog dana oko 18 sati dijete tuširalo vrelom vodom, te da se polilo po licu i gornjim i donjim ekstremitetima. Rekle su da su uzele neku mast i namazale ga, te da su ga stavile na spavanje. Posljednji kontakt su sa njim imale oko jedan sat iza ponoći, rekle su da je nastavilo da spava. Kada su oko tri sata pokušale da ga probude, nisu u tome uspjele - rekao je ljekar Hitne pomoći.
Institut za sudsku medicinu obavio je obdukciju djetetovog tijela a nalaz će biti upućen Osnovnom javnom tužlaštvu. Prema preliminarnim informacijama, mališan je preminuo od teških opekotina koje je zadobio leđima, grudima, stomaku i ekstremitetima ali ne i po dlanovima i stopalima, što navodi na zaključak da je bio u stojećem stavu kada je povrijeđen. Međutim, jedinstveno je mišljenje stručnjaka da je za nastanak tako teških opekotina bilo neophodno da dječak bude u kontaktu za vrelom tečnošću izvijesno vrijeme. Na taj način dovedene su u sumnju tvrdnje majke i bake da se dijete samo poparilo tako što je odvrnulo slavinu sa vrućom vodom.
Sudija za prethodni postupak Osnovnog suda u Nišu odredio je pritvor do 30 dana majci djeteta T.S. (32) koja se tereti za zlostavljanje, zanemarivanje i nepružanje pomoći maloljetnom licu za šta je predviđena maksimalna kazna od osam godina zatvora. Ona pred tužilaštvom nije ponovila priču koju je iznijela ljekarima i policiji već se branila ćutanjem, što navodi na sumnju da njena prvobitna verzija ovog događaja nije istinita. Krivična prijava ali u redovnom postupku, podnijeta je i protiv njene majke D.T. jer nije preduzela ništa da pomogne teško povrijeđenom unuku.
Centar za socijalni rad je preuzeo preostalo dvoje djece T.S. od njene majke D.T. kod koje su bili privremeno smješteni, i zbrinuo ih u hraniteljskoj porodici.
(Telegraf)