Данас, пред Вишим судом у Смедереву, али у згради Специјалног суда у Београду, биће изречена пресуда Урошу и Радиши Блажићу за масакр у селима Мало Орашје и Дубона.
На прошлом рочишту је главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Смедереву изнио завршне ријечи којима су се придружили и адвокати оштећених.
Такође, изнијели су завршне ријечи и браниоци оптужених Блажића.
Тужилаштво је предложило да се Урошу изрекне максимална казна у трајању од 20 година затвора, без олакшавајућих околности. Исту казну, тужилаштво је тражило и за Радишу Блажића.
Урошу Блажићу пријети 20 година робије
Урош Блажић је признао кривицу, а како у вријеме извршење злочина није напунио 21 годину и био је млађи пунољетник, сходно одредбама Кривичног законика, њему није могуће изрећи казну доживотног затвора за кривично дјело - тешко убиство, већ као максималну казну, казну затвора у трајању од 20 година.
И Радиши пријети затвор
Радиша Блажић се сумњичи да је у објектима у којима станује држао већу количину оружја и муниције које је његов син користио приликом вишеструког убиства у Малом Орашју и Дубони.
Саслушани оштећени
У масакру у селима Дубона и Мало Орашје убијено је деветоро младих, док је 12 особа рањено. Током суђења саслушани су чланови породица настрадалих који су до детаља описивали кроз шта су све прошли од тренутка када су кобног дана сазнали за пуцњаву, као и како данас живе. Такође, саслушани су и рањени.
Откривено ко је на снимку из продавнице
На суђењу је приказан снимак на којем се види мушкарац за којег се сумњало да је имао везе са масовним убицом јер је непосредно пред масакр био у "мерцедесу" сличном Блажићевом у селу Дубона.
Како је речено на суђењу, Више јавно тужилаштво у Смедереву неспорно је утврдило да се ради о сведоку Ђорђу К. који је сведочио на једном од претходних рочишта.
Стероиди у Урошевом рјечнику
Једно од рочишта обиљежиле су изјаве свједока који је тврдио да је Урош Блажић конзумирао стероиде, међутим, о свом школском другу није готово ништа друго знао - чак ни која му је омиљена боја.
О стероидима је причао и сам Блажић и то само једном, годину и по дана од масакра, када је на суђењу изнио одбрану ријечима да "оправдања нема, али узрока има".
Смета му психијатријско вјештачење
На рочишту које је одржано крајем октобра чланица комисије Специјалне затворске болнице која је вјештачила урачунљивост и душевно стање Уроша и Радише Блажића, навела је, између осталог, да Урош има смањену толеранцију на фрустрацију, што значи да има недовољну способност да истрпи нешто што му не одговара.
Урош је затим изнео примједбу на исказ вјештака, рекавши да је радио тестове како би уписао Војну академију те да је тада био "коректна особа" која је требало да добије "најмање официрски чин", а да је сада постао "крволочни убица" што њему нема смисла.
Тврди да не зна ништа о оружју, одали га снимци
Упркос томе што је Радиша тврдио да не зна ништа о оружју и што је његов син Урош покушао да преузме кривицу на себе, на суђењу су приказани снимци и фотографије које показују да је Радиша ипак знао нешто о оружју.
На суђењу је приказан снимак на којем се види Радиша који је обучен као каубој како са револвером око струка шета по кући и смије се. У близини се налази његов малољетни унук.
Такође, на суђењу су приказане и дипломе на којима се види да је Радиша завршио курс за снајперисту, али и да је учествовао у спортском првенству у пуцању из пиштоља.
Преписка уочи масакра
Блажић је на суђењу изјавио "да је кобне вечери имао преписку на "Воцапу" са својим пријатељем Виктором Ђорђевићем и једном дјевојком и да се осјећао ненормално".
Ђорђевић је 4. маја 2023. у 22.14 сати од Блажића добио поруку: "Изгорио сам, сједам у кола да правим масакр". Само шест минута касније Блажић је остварио своју језиву пријетњу и убио прву од девет жртава.
Блажићи одбили да свједочи
Чланови уже породице Блажић, Урошев дједа Најдан, брат Марко и снаја Жељана - искористили су законско право да због тога што су у сродству са оптуженима не свједоче против њих.
То је урадила и Урошева мајка, односно Радишина супруга, Биљана, која је додала да жели да изјави саучешће оштећеним породицама, јер како је навела "није имала прилике до сада". Она је одбила да свједочи уз ријечи: "Ја сам дала изјаву у тужилаштву, али много се злоупотребљава."
(Мондо)