Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку

Иванишевић: Постоје докази за подизање тужбе за геноцид над Србима у Сребреници и околини

  • 23.05.2024. 10:30

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је да су Бошњаци и они који подржавају лажни мит о "геноциду" над Бошњацима у Сребреници покренули резолуцију у страху да ће српска страна, која располаже свим доказима, прва подићи тужбу за геноцид у Сребреници и околини, али над Србима.

"Зашто им се жури, и њима и Нијемцима? Зато што немају никакве аргументе, а ако су им аргументи масовне гробнице онда нека одговоре откуд Срби у тим масовним гробницама, а ми посједујемо имена Срба чији су посмртни остаци нађени у тим масовним гробницама. Не треба их потцјењивати. Гурају резолуцију да би добили квалификацију `геноцид` и ублажили нашу тужбу и аргументе. Они и не располажу ничим", рекао је раније Срни Иванишевић.

Он је нагласио да је српска страна, у смислу потенцијалне тужбе, неупоредиво јача.

"Ми за разлику од њих имамо све битне чињенице. Знају они да Срби имају све доказе о геноциду над српским народом у Сребреници. Они се основано боје и зато су поново активирали резолуцију", оцијенио је Иванишевић.

Иванишевић је подсјетио да је промоција његове књиге "Хроника нашег гробља", која се бави злочином над Србима у сребреничком крају, одржана још 1994. године.

"Ја сам намјерно навео све оне који су остали у Сребреници. Јесам ли ја сликао жену која је задња убијена у том граду? Јесам ли тамо затекао иког живог? Нисам! Нисмо нашли ни заробљенике живе. Ни логораше, ни људе који су хватани по српским селима и довођени у Сребреницу. Само мртав град", рекао је Иванишевић.

Он сматра да је Сребреница у то вријеме планирана за главни град, како је навео, "те њихове џамахирије".

"Све је било етнички очишћено, а имамо и доказ њиховог Главног штаба, њихове оперативне групе који обавештава Други корпус да се Сребреница 100 одсто очисти. Увелико је тај простор виђен за повратак ислама. Нашли смо то код неких `ајатолаха чак и из Ирана`", рекао је Иванишевић.

Иванишевић је подсјетио да је меморандум на 132 стране о убијеним Србима у Сребреници, Братунцу, Милићима и Скеланима са именима страдалих, али и именима њихових убица, предат УН у јуну 1993. године, али се испоставило да су административци Савјета безбједности – Тунижанин и Мароканац тај документ склањали, а на документа о муслиманским жртвама додавали и неколико нула.

Према његовим ријечима, највећу "заслугу" за то да истина о Србима тада не допре у свијет имала је бивши секретар САД Медлин Олбрајт.

"Све су учинили да истину о српским жртвама сакрију. И сами смо доста криви. Сад све чине да та резолуција буде изгласана, рачунајући да ће српска тужба и аргументација имати мало мању вриједност када је већ одлучено да је ту био геноцид, а сами не туже јер немају чињенице", рекао је Иванишевић.

Генерална скупштина УН данас би требало да разматра нацрт резолуције о Сребреници коју је бошњачки дио мисије БиХ при УН иницирао самостално, без одлуке Предсједништва БиХ, а чији су предлагачи Њемачка и Руанда.

Резолуцију у којој се дешавања из јула 1995. године у Сребреници квалификују као "геноцид" ће представити стални представник Њемачке у УН Антје Лендерце, а сједници ће присуствовати предсједник Србије Александар Вучић.

Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године, на чијем челу је био водећи израелски историчар и стручњак за Холокауст Гидеон Грајф, закључила је да се у Сребреници није догодио ни појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште. Комисија од 10 свјетских експерата закључила је да Срби никада нису имали такав план ни у Сребреници нити на било ком другом мјесту.

Прије девет година Русија је уложила вето у Савјету безбједности УН на британску резолуцију о Сребреници. 

Пратите нас и путем Вибера

  • 20:00 Серија: Слатке муке (12+)

    ''' Серија: Слатке муке (12+)

  • 20:30 Серија: Слатке муке (12+)

    ''' Серија: Слатке муке (12+)

  • 21:00 Одметница (12+)

    Одметница (12+)

  • 22:00 Персона (16+)

    Персона (16+)

  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм