Španija ostaje pri svom stavu o nepriznavanju jednostrane deklaracije o nezavisnosti koju je Priština usvojila 2008. godine.
To je rečeno iz Ministarstva spoljnih poslova Španije za "Kosovo onlajn".
Takav odgovor Kosovo onlajn dobio je na postavljena pitanja o stavovima Španije povodom težnji Kosova da postane član NATO po ubrzanoj proceduri, o sve češćim izjavama pojedinih evropskih i američkih zvaničnika u kojima se traži da Kosovo priznaju one članice EU koje ga ne priznaju, trenutnom nivou odnosa Prištine i Madrida...
"Mi branimo potrebu da se pitanje teritorije Kosova* riješi dijalogom Beograda i Prištine", naveli su iz Ministarstva spoljnih poslova Španije za "Kosovo onlajn".
Kako su naglasili, zvjezdica stavljena uz naziv Kosova je oznaka koja ne prejudicira stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1244 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Podsjetimo, kosovska ministraka spoljnih poslova Donika Gervala u više navrata posljednjih nedjelja poručivala je da je vrijeme da Kosovo bude priznato od pet država EU koje to nisu učinile, kao i da pristupi NATO-u.
Takođe, Vlada u Prištini je početkom marta osnovala Međuinstitucionalnu radnu grupu za integraciju u NATO, na čijem čelu je Gervala.
I iz drugih država evropske petorke koja ne priznaje Kosovo, inače, u prethodnom periodu je potvrđeno da se njihovi stavovi po tom pitanju ne mijenjaju. Tako je grčki premijer Kirjakos Micotakis prilikom posjete Beogradu u februaru poručio da Atina ostaje na svojoj poziciji.
"Što se tiče Kosova i dijaloga, želim da budem jasan, stav moje domovine se ne mijenja. Želimo da vidimo normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i zato podržavamo dijalog, kao i napore izaslanika EU Miroslava Lajčaka. Želimo da se postigne pravno obavezujući sporazum, koji bi bio u interesu obje strane", rekao je Micotakis u Beogradu.
Izričit je bio i slovački ministar odbrane Jaroslav Nađ koji je krajem februara izjavio da Vlada i parlament Slovačke imaju nepromijenjeno mišljenje o nepriznavanju samostalnosti Kosova i da je to permanentan stav spoljne politike Slovačke nezavisno od sastava Vlade.
Da se ne mijenja ni pozicija Kipra, krajem prošle godine potvrdila je predsjednica Predstavničkog doma te zemlje Anita Dimitriju koja je u Skupštini Srbije izjavila da Kipar nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.