Канцеларија за КиМ Владе Србије издала је меморандум у којем се наглашава да би укидање коришћења српског динара на КиМ могло имати далекосежне посљедице на критичне секторе, као што су болнице, образовне установе и вртићи који су од виталног значаја за потребе српског становништва на КиМ, пренио је портал Павловић Тудеј, позивајући се на дипломатске изворе.
У меморандуму, који, како наводи тај портал, кружи по дипломатским круговима Европске уније и САД, у који су у Павловић Тудеј имали увид, наводи се да би обустава плаћања у српским динарима одмах погодила више од 100.000 Срба, као и различите етничке групе попут Рома, Горанаца, Црногораца, Хрвата, Турака, Ашкалија, Египћана, Албанаца и Бошњака, оцјењујући да је ријеч о "најопаснијем кораку ескалације Приштине до сада".
Наводи се да "виталне институције" попут школа, вртића и болница не би биле у стању да измире своје финансијске обавезе, укључујући исплату плата, набавку основних ствари и оперативне трошкове, што би довело до хуманитарне кризе и погоршања "већ неизвјесне ситуације" за Србе на КиМ.
У меморандуму се наглашава "озбиљна забринутост" због утицаја које би забрана употребе динара могла да има на одрживост малих предузећа у власништву Срба са КиМ, што би могло да доведе до затварања тих предузећа и губљења радних мјеста, преноси Танјуг.
У политичком смислу, у меморандуму се изражава забринутост због потенцијалних посљедица на дијалог Београда и Приштине којим посредује ЕУ, прошле споразуме и енергетске пактове, који су, како се наводи, кључни стубови регионалне сарадње.
Подсјећа се и на случај од православног Божића из 2023. године, када су 11-годишњи српски дјечак Стефан Стојановић и његов 21-годишњи рођак примљени у болницу у Грачаници, након што је на њих пуцао припадник такозваних косовских безбједносних снага.