Povrijeđeno pet unutrašnjih organa

Ljekari spasili mladića sa smrtonosnim povredama srca

  • 02.10.2018. 08:05

Pacijent sa ozbiljnim povredama čak pet unutrašnjih organa, među kojima i srca, ipak može da preživi. To su dokazali ljekari Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije. Iako je bilo presudno vrijeme i činjenica da je mlad muškarac u Urgentni dovezen vrlo brzo poslije ubodne povrede oštrim predmetom, pred ljekarima je bio veliki izazov, naročito kad su vidjeli da su unutrašnje povrede mnogo ozbiljnije nego što je nagovještavala ulazna rana. 

Muškarac star oko 30 godina, čiji identitet nije poznat, sada je dobro. Još je u šok-sobi, ali kako ljekari tvrde, u stabilnom stanju

Njemu su, kako je za "Novosti" otkrio dr Dušan Jovanović, zamjenik direktora Urgentnog centra, bili povrijeđeni slezina, želudac, jetra, dijafragma i srce.

Spoljašnja rana nije bila velika, ali se kasnije, na operacionom stolu, ispostavilo da je duboka.

- Za 20 minuta otkako je dovezen u Urgentni centar mladić je bio na operacionom stolu. Tek tada smo vidjeli koliko su njegove povrede ozbiljne - priča dr Jovanović. 

Opšte stanje pacijenta tada je već bilo izuzetno loše, jer je kroz povrijeđene organe gubio krv. Pozvano je nekoliko timova specijalista.

ČETIRI TRANSPLANTACIJE U KCS

U Kliničkom centru Srbije tokom vikenda urađene su četiri transplantacije, i tako, zahvaljujući humanosti porodice donora, spasena četiri života. Transplantacioni timovi presadili su srce, jetru i dva bubrega. Ovo je drugi donor u stanju moždane smrti od početka primene novog Zakona o transplantacijama, po kojem su svi punoletni građani potencijalni donori organa. Pacijenti kojima su transplantirani organi stabilnog su opšteg stanja, potvrđeno je "Novostima" u ponedjeljak u upravi KCS.

- Istovremeno su morali da rade kardiohirurzi i opšti hirurzi. Najteža je bila povreda srca, ali su i drug povrede bile ozbiljne", objašnjava dr Jovanović.

Mnoge operacije timovi Urgentnog centra radili su duže nego ovu koja je trajala dva i po sata, ali rijetko kad su se toliko "preznojili". Zapravo, pacijenti sa ovako teškim povredama imaju vrlo male šanse da prežive. Rijetko se dešava i da zahvati kod pacijenta sa ovakvim povredama budu uspješni. Oni koji su bili u operacionoj sali kažu da su bukvalno sve vrijeme od početka zahvata pa gotovo do zašivanja pacijenta hodali po tankoj žici između života i smrti.

- Ni poslije same operacije nismo mogli da odahnemo, jer je pacijent bio u kritičnom stanju. Sad je stabilizovan, još je u intenzivnoj nezi, ali van životne opasnosti", objašnjava dr Jovanović.

Ljekari UC ne znaju kako je mladić povrijeđen, niti čime. Kad su ga dovezli u UC bio je u šoku, a sad još ne govori, pa se niko nije raspitivao kako je do povređivanja došlo.

Тагови: