Miodrag Linta

Monstruozni zločin nad srpskim civilima u Gruborima bez kazne

  • Извор: СРНА
  • 25.08.2021. 22:31

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta podsjeća da se danas navršilo 26 godina od likvidacije šest srpskih civila u zaseoku Grubori kod Knina koju su počinili pripadnici Hrvatske vojske, ali i dalje niko nije osuđen za ovaj monstruozni zločin.

- Vrhovni sud je u predmetu Grubori 2019. godine donio anticivilizacijsku i ciničnu odluku kojom je potvrđena oslobađajuća prvostepena presuda u ponovljenom postupku protiv optuženih Franje Drlje i Bože Krajine, pripadnika Antiterorističke jedinice Lučko - navodi Linta u pisanoj izjavi.

Prema njegovim riječima, potpuno je jasno da etničko motivisano hrvatsko pravosuđe nema namjeru da procesuira brojne zločine koji su počinjeni nad Srbima u "Oluji" i u drugim zločinačkim akcijama.

- Nakon 26 godina od zločinačke operacije "Oluja" hrvatsko pravosuđe je podiglo svega tri optužnice za ratne zločine nad 12 krajiških Srba u mjestima Prokljan i Mandići, Kijani i Grubori i to protiv ukupno sedmorice pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih formacija - podsjeća Linta.

On kaže da su suđenja okončana sa dvije osuđujuće pravosnažne presude u predmetima Prokljan i Mandići i Kijani i oslobađajućom presudom u predmetu Grubori.

- Za zločine u Prokljanu u zaleđu Šibenika /ubijena dva srpska civila/ i Mandićima kod Kistanja /ubijen zarobljeni vojnik RSK/ osuđen je 2014. godine samo Božo Bačelić na sedam godina zatvora, a ostala trojica optuženih za ratni zločin su oslobođeni - navodi Linta.

Prema njegovim riječima, za zločin u Kijanima kod Gračaca osuđen je 2021. godine Rajko Kričković, Srbin po nacionalnosti, na 10 godina zatvora zbog ubistva tri srpska civila, svi članovi iste porodice.

Linta ističe kao sramnu i skandaloznu činjenicu da su pred hrvatskim sudovima za zločine nad više od 2.000 Srba tokom i poslije zločinačke akcija "Oluja" osuđena svega dvojica pripadnika Hrvatske vojske i policije na ukupnu kaznu od mizernih 17 godina, od kojih je jedan od osuđenih srpske nacionalnosti.

- To jasno pokazuje da se Hrvatska nije suočila na svojom zločinačkom prošlošću i da dalje dominira lažni mit o "domovinskom ratu" prema kome su Јugoslavija, ЈNA i krajiški Srbi agresori i zločinci i Hrvati žrtve i oslobodioci. Tome je u velikoj doprinio Haški tribunal svojim pristrasnim i selektivinim radom jer je potpuno podredio pravo politici - konstatuje Linta.

Od 12 optužnica podignutih pred Haškim tribunalom za zločine počinjene tokom rata u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine, podsjeća Linta, samo dvije se bave zločinima nad Srbima.

- Međutim, hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač su oslobođeni za zločine u "Oluji", a hrvatskim generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu za zločine u "Medačkom džepu" nije ni suđeno u Hagu već je njihov slučaj 2005. godine prepušten Hrvatskoj - dodaje Linta.

Тагови: