Srbije

Nasilje nad ženama ne opada, ubice se ne kaju

  • 15.11.2019. 07:50

Nasilje prema ženama u Srbiji ne opada, za jednu deceniju ubijeno je više od 320 žena, više od 400 djece postali su siročići, a istraživanja pokazuju "da se ubice ne kaju", i da je najveći problem neprijavljivanje nasilja, rečeno je danas na konferenciji za "Sprečavanje i iskorenjivanje femicida u Srbiji".

- Iz razgovora koje smo obavili sa onima koji su osuđeni za ubistvo žene, zaključili smo da nema kajanja i ako se kaju, kako kažu, to je iz razloga što su upropastili, izričito, svoje živote - rekla je predstavnica Ženskog istraživackog centra za edukaciju i komunikaciju Nevena Petrušić.

Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković ukazala je na veliki problem da, iako žrtve mogu nasilnika anonimno da prijave, u većini slučajeva one to ne rade, čak ni njihova okolina.

- U 2018. godini imali smo 34 slučaja ubijenih žena, a čak za njih 27 policija nije imala prijave nasilja u porodici. Tendencija se nastavlja i ove godine, u 28 slučajeva ubistava, u 17 slučajeva nije bilo ranijih prijava nasilja - navela je Popović Ivković.

Ona je navela da žrtve nisu samo emotivne partnerke, već i majke, bake, ćerke, a ono što najviše zastrašuje jesu načini na koja su ubistva počinjena.

- Počionici na najsurovije načine ubijaju žene. Prema našim podacima, oni koriste noževe, fizičku snagu, čekiće, šipke, pa i lovačke puške kako bi ubili ženu, maćehu, baku, čak i bebu, odnosno kćerku. Nasilnik kada donese odluku da ubije, on će to i učiniti - poručila je Popović Ivković.

Istraživanje o femicidu, koje su sproveli Ženski istraživacki centar za edukaciju i komunikaciju i FemPlatz, rađeno je tri godine i kroz njega su analizirane pravosnažne sudske presude za ubistva žena u Srbiji.

- U određenom broju slučajeva žene su prijavile nasilje, a institucije nisu blagovremeno reagovale. Pokazalo se da, čak i kada je nasilnik bio ranije kažnjen, nije promijenio svoje ponašanje. Mi nemamo program za rad sa nasilnicima, koji bi obezbjedili da se trajno izmijeni njihovo ponašanje. Kada je riječ o sudskim postupcima, efikasniji je rad sudstva nego tužilaštva - istakla je Nevena Petrušić.

Istraživanje je potvrdilo da su zlostavljači različitih zanimanja, fakultetskog obrazovanja i njih sve vezuje, kako kaže Petrušić, isti obrazac, opsesivno kontrolišu svoje partnerke i žene, i to je model po kojem se prepoznaju.

Pročitajte još:

Pijan bježao nakon nesreće, u autu mu pronašli oružje

Krš i lom pet automobila: BMW bez pola prednjeg dijela

Danas predah od lošeg vremena, od petka najavljen haos na Balkanu

Pokušaj ubistva: Sjekirom krenuo na Jevtovića poslije svađe

Otac sina koristio kao štit tokom kupovine droge, beba teško ranjena

Ušunjao se u Gimnaziju, pokušao da siluje učenicu u toaletu

Nives koštala 4.000 evra, Stanija najjeftinija

Zaveo dadilju (13) svoje djece, supruga joj prijetila ubistvom

Тагови: