Beri Lituči

Otkrivanje istine o genocidu na Srbima - pitanje nacionalne bezbjednosti

  • 27.10.2019. 09:41

Srbija razotkrivanje istine o genocidu nad srpskim narodom u Hrvatskoj tokom Drugog svjetskog rata mora shvatiti kao pitanje nacionalne bezbjednosti prvog reda, izjavio je osnivač njujorškog Instituta za Holokaust i proučavanje genocida nad Srbima u Јasenovcu Beri Lituči.

"Da istina o stradanju Srba od ustaša nije sakrivana, ne bi vam se dogodile sve nesreće u ratovima devedesetih, uključujući i izgon naroda iz Hrvatske i sa Kosova. NATO se nikada ne bi usudio da bombarduje vašu zemlju da prethodno niste satanizovani u cijelom svijetu, djelimično i svojom krivicom", rekao je Lituči.

On ističe da uzroke dijela problema srpskog naroda vidi i u radu Muzeja Holokausta u Vašingtonu, koji je osnovan 1993. godine i danas je najveća institucija ovakve vrste u svijetu.

"Franjo Tuđman kao "antifašista", posjetio ga je iste godine, dok vlasti u Beogradu jednostavno nisu uočile problem", rekao je Lituči za Večernje novosti.

Prema njegovim riječima, stradanja Srba u postavkama ovog muzeja su relativizovana i gotovo poništena, dok je iz njega krenula priča o srpskom genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici.

Lituči je naveo da je to očigledan dokaz koliko je pitanje genocida nad Srbima u Hrvatskoj stvar srpske nacionalne bezbjednosti, te dodao da Izraelci tako tretiraju Holokaust koji su doživjeli.

On naglašava da bi srpski političari naročito u dijalogu sa zemljama nastalim poslije raspada SFRЈ moraju da insistiraju na činjenici da su nacistički režimi pobili više stotina hiljada Srba u Hrvatskoj i dijelom u BiH.

"Dok ne priznaju svoju istorijsku odgovornost, nije ni normalno da imate tople odnose", ukazao je Lituči.

On navodi da se upravo pred očima svijeta događa velika i sramna revizija istorije, u kojoj zločinac i žrtve zamjenjuju mjesta.

Ovaj univerzitetski profesor iz Bruklina prvi je u Americi 1997. godine osnovao instituciju koja se bavi stradanjima Srba u NDH. On je uspio da u Parku sjećanja na Holokaust u Njujorku postavi Spomen-kamen posvećen nastradalima u Јasenovcu, a 2019. godine i na stratištu Јadovno.

Lituči, koji je na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Frankfurtu predstavio svoje izdanje o Јasenovcu na njemačkom jeziku, napominje da je ovo prva knjiga koja govori o Јasenovcu u Njemačkoj poslije 50-tih godina.

"Ljudi koji brinu o Parku Holokausta u Frankfurtu obećali su da će naredne godine tamo podići i obilježje sa imenom koncentracionog logora Јasenovac", kaže Lituči.

  • 20:00 Емисија: Лото

    Лото је једноставна и забавна игра извлачења бројева у којој можете изабрати било којих седам од 39 бројева. Поента је да погодите свих седам бројева који ће бити извучени уз помоћ извлачења које можете пратити на АТВ-у. Новац можете добити и ако погодите и мањи број погођених бројева.

  • 20:10 Документарни програм

    Документарни програм

  • 21:00 Ћирилица

    Ћирилица

  • 23:20 Немирни (16+) (Р)

    "Немирни (16+) (Р)

  • 00:20 Ноћни програм

    Ноћни програм