Бојана Отовић Пјановић из Службе за сузбијање криминала МУП-а Србије говорила је о реакцији полиције на нестанак дјевојчице Данке Илић (2), а за "Курир" је открила да ли је нестала дјевојчица заиста била на мјесту на којем је наведено да је била посљедњи пут.
Да подсјетимо, дјевојчица Данка Илић нестала је у уторак 26. марта око 13 часова када је на себи имала црне патике, љубичасте панталоне и маслинасто зелену јакну.
"Оперативно поступање на полицију Аустрије је усмјерено након достављања снимка дјетета које је у друштву двије жене, стране држављанке запажене на територији те земље у циљу утврђивања да ли се на снимку налази нестало дијете, Данка Илић, на основу специфичних обиљежја на лицу и тијелу. На снази је и жута потјерница која је расписана преко Интерпола у циљу добијања информација ради проналаска дјетета када се појави сумња да се налази ван територије Србије. Амбасада Србије у Аустрији је дала саопштење и упутила апел свим грађанима да о свим сазнањима обавијесте полицију Аустрије или Србије", рекла је Отовић Пјановић.
Потом је одговорила на питање да ли је информација о дјетету које је виђено у Бечу стигло преко платформе "Пронађи ме". Она је објаснила како ради платформа.
"Систем за хитно обавјештавање јавности о нестанку дјетета и малољетног лица 'Пронађи ме', се затвара по проналаску дјетета или истека рока од 48 часова од активирања платформе, при чему се свим корисницима процеса шаљу подаци о затварању апликације и потреба брисања свих информација на фајловима. Како је истекао рок од 48h, платформа је затворена, као и обустављено свако поступање, па наведено обавјештење да је дијете виђено у Бечу није достављено преко платформе, већ уз координацију руководиоца UKP/SSK на мејл адресу министарства", додала је Отовић Пјановић.
Након тога је говорила како се утврђује да ли је дјевојчица заиста нестала на мјесту гдје је то и пријављено. Мајор је објаснила ту процедуру.
"Процедура утврђивања да ли је пријављено мјесто нестанка заиста и право мјесто је вишеструка. У конкретном случају, преузимањем оперативно тактичких и техничких мјера је потврђено да се дијете у тренутку нестанка налазило на мјесту које је мајка навела у пријави", навела је Отовић Пјановић.
За крај је одговорила на питање да ли постоји сумња да је дијете илегално пребачено преко границе. Она је истакла да се увијек полази од претпоставке да је прелазак границе унапред припремљен.
"Када су у питању нестанци дјеце и када се сумња на кривично дјело, увијек полазимо од претпоставке да је прелазак границе унапред припремљен и да је већа вјероватноћа да се за прелазак користе алтернативни правци како би се избјегла гранична контрола. Имајући то у виду одмах по пријави нестанка шаље се налог за појачану контролу свих граничних прелаза, јер се и пре провере веродостојности пријаве и испуњености услова за активирање платформе 'Пронађи ме', предузимају неодложне и хитне мјере трагања за несталим лицем. Сама платформа не одлаже редовно полицијско поступање по пријавама", закључила је Отовић Пјановић.
(Курир)