Савјет Европе

Приједлог Доре Бакојани изазвао подјеле међу парламентарцима у Стразбуру

  • Извор: СРНА
  • 16.04.2024. 20:03

Извјестилац Комитета министара Савјета Европе Дора Бакојани препоручила је Парламентарној скупштини Савјета Европе да предложи Комитету министара да Приштина постане члан Савјета Европе, али је то изазвало подјеле међу парламентарцима у Стразбуру.

Бакојани се у Парламентарној скупштини, у којој је почела расправа о захтјеву Приштине, пожалила да је од објављивања извјештаја, на основу којег је и препоручила да се гласа за пријем Приштине у Савјет Европе, добила критике и увреде од представника држава које не признају самопроглашену независност Косова.

Њен приједлог да Приштина постане члан Савјета Европе изазвао је подјеле међу парламентарцима у Стразбуру, јер су једни поздравили ту идеју, док јој се један број дио посланика противи.

Криминал и злоупотреба службеног положаја у Теслићу?

Криминал и злоупотреба службеног положаја у Теслићу?

Они који се противе навели су да приштинске власти нису испуниле неопходне услове попут формирања Заједнице српских општина и заустављања експропријације земљишта на сјеверу Косова и Метохије.

Док посланици из редова европских либерала и демократа, као и социјалиста, подржавају приједлог Бакојани, у Уједињеној европској љевици признају да немају јединствен став.

Извјестилац ове групације, бивши премијер Грчке Алексис Ципрас указао је да нема лаких рјешења за мир и да одлука која се донесе мора да буде вриједна, јер може да направи разлику између рата и мира.

Вулић: Умјесто што се шепури по институцијама, Марфију је боље да се затвори у своје одаје до одласка из БиХ

Вулић: Умјесто што се шепури по институцијама, Марфију је боље да се затвори у своје одаје до одласка из БиХ

Јединствен став немају ни у Европској народној партији, чији је представник Жолт Немет рекао да та групација подржава чланство Приштине у Савјету Европе, али да неће подржати извештај Бакојани из три разлога.

Како је објаснио, први је тај што је Косово од три тражена услова испунило само један, и то враћање земљишта манастиру Високи Дечани, други је што се пријемом Приштине у Савјет Европе руши спољна и унутрашња стабилност Србије, а трећи је тај што је такав пријем супротан принципима Савјета Европе.

На кршење елементарних принципа Савјета Европе у случају пријема Приштине у чланство те организације указала је и шеф српске делегације у Парламентарној скупштини Савјета Европе Биљана Пантић Пиља, истичући да се никада није десило да се о томе одлучује двотрећинском већином, а не консензусом, као што се одлучивало до сада.

Она је рекла да је Одбор за политичка питања и демократију гласао против свих десет амандмана које је предложила српска делегација, као и против амандмана који су предложили чланови италијанске делегације и један члан делегације Мађарске.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: