Саопштење

Приштина цркву СПЦ прогласила католичком и започела обнову

  • Извор: АТВ
  • 25.12.2023. 07:18

Епархија рашко-призренска саопштила је да је Министарство културе Косова без одобрења Српске православне цркве започело "обнову" православне цркве у селу Горње Винарце у Јужној Митровици, и прогласило је "католичком", а све то у намјери да, како наводе, присвоји баштину СПЦ.

"У својој кампањи присвајања материјалне и духовне баштине Српске Православне Цркве, Министарство културе из Приштине је, самоиницијативно започело „обнову“ православне цркве у селу Горње Винарце, седам километара од Митровице, на сјеверној страни ријеке Ибра, наводи се на фејсбук страници Града Митровице. Поред тога што није контактирало СПЦ око обнове овог објекта, министарство у Приштини је отишло и корак даље и прогласило ову цркву „католичком“, у очигледној намјери да присвоји баштину Српске Православне Цркве", навели су из епархије рашко-призренске.

Како су додали, црква је под именом „католичка црква у Горњем Винарцу“ уврштена у списак „споменика под заштитом Министарства културе".

"У тексту на интернету који се позива на изворе из министарства помиње се да је поправљен кров од камених плоча, урађен тротоар и да је црква изнутра омалтерисана, а фотографије показују да су стављена привремена врата. Пред црквом је постављен знак Министарства културе Косова где се помиње опет назив „католичка црква у Винарцу“ и наводе две фирме која обављају радове, који су, како се тврди, при крају", додали су из епархије.

Истакли су да православна црква у Горњем Винарцу постоји још од 14. вијека, те да је село тада било чисто српско, са 15 српских домова, што је забиљежено и у турском попису.

"Након протјеривања српског становништва, црква у Горњем Винарцу је оскрнављена, запаљена, исписана графитима, а улазна врата су поломљена. Нажалост, то је стање многих наших цркава које су у току рата 1998-1999. године оштетили или уништили албански екстремисти. Ово је још једно свједочанство да о цркви коју је локално албанско становништво сматрало српском, јер у противном не би била скрнављена и паљена, што је случај и са многим другим црквама и манастирима који су нападани, а сада се у медијима или преко Министарства у Приштини проглашавају за „албанске цркве“, нагласили су из епархије.

Епархија рашко-призренска изразила је најоштрији протест због процеса који, очигледно представља намјеру косовских власти, да цркве које су албански екстремисти рушили или оштећивали сада „обнавља“ без икакве консултације са Црквом којој ти објекти припадају и да мијења њихов идентитет, и поред постојећих историјских свејдочанстава.

"Епархија рашко-призренска ће поводом овог најновијег инцидента обавијестити међународне представнике, организације које се баве вјерским правима и заштитом културне баштине, јер косовске институције не реагују на тужбе СПЦ и не извршавају своје правне обавезе према нашој Цркви чак ни у случају пресуда највиших судова. Наша Епархија се не противи обнови својих светиња, од којих још многе које су уништили албански екстремисти 1998-1999. и даље стоје у рушевинама, али се оштро противи коришћењу наводне обнове ради преузимања српске културне баштине и мијењања идентитета у циљу историјског ревизионизма. Зато је обнова порушених српских цркава након Мартовског погрома рађена под надзором Савјета Европе који је гарантовао заштиту права СПЦ", додали су.

Како су истакли, циљ косовских институција је да цркве које су рушене самостално обнавља мењајући њихов идентитет.

"Ако је први део стратегије албанизације овог простора био протјеривање српског становништва након 1999. када је око 200.000 Срба и неалбанаца било принуђено да напусти ове крајеве, и систематско уништавање српских православних цркава и гробаља да би се затрли сви трагови нашег историјског постојања, сада је противно свим нормама, али и косовским законима циљ албанских институција на Косову да те цркве које су рушене самостално обнавља мијењајући њихов идентитет", наводе из епархије.

Нагасили су да је такво понашање косовских институција главни разлог немогућности нормалне сарадње СПЦ са институцијама које отворено раде на негирању српске историје, идентитета и насљеђа.

"А све у циљу стварања етнички чисте албанске територије. Зато овом приликом позивамо међународне представнике да реагују на ове инциденте и предузму мјере како би се будуће насиље над нашим црквама зауставило. Мијењање идентитета цркава директно изазива етничку и вјерску нетерпељивост и кажњиво је по законима Косова, изазива етничке и вјерске тензије и онемогућава смиривање ситуације која је вишеструко погоршана посебно посљедњих година", поручили су из епархије рашко-призренске.

(Фото: Фејсбук/Министарство у Приштини)

Пратите нас и путем Вибера

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Црна Гуја

    Црна Гуја је хумористична серија у четири сезоне и више засебних епизода говори о животу Едмунда Црне Гује.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.