Интонирањем химне Србије почео је велики протестни општенародни скуп којим грађани желе да скрену пажњу читавом свијету и међународној заједници на свој обесправљен положај, посебно због одлуке Приштине о укидању динара.
Скуп је почео у сјеверном дијелу Косовске Митровице, на главном шеталишту у близини Трга Браће Милић, а присутно је неколико хиљада грађана из свих дијелова Косова и Метохије од Штрпца, Поморавља, Централног Косова, Сјевера КиМ.
Присутни носе заставе Србије и транспаренте.
Присутни су и предсједник и потпредсједник Српске листе Златан Елек и Драгоша Миловић.
Душанка Ђоровић, из Удружења уједињених пензионера рекла је да су грађани приморани на улици да остваре елементарна права и запитала шта су скривили да им се то деси.
- Позивамо читав демократски свијет да их чије и не остане нијем. Потребно нам је да се укине ова одлука. Та одлука је потребна да се омогићи да живимо као свијет нормалан - рекла је Ђоровићева.
Драгана Миленковић, редовни професор Економског факултета Универзитета у Приштини са сједиштем у Косовској Митровици обратила се у име професора факултета и рекла да је одлука ЦБК дискриминаторна и да угрожава опстанак Срба на КиМ, а као родитељ да се питају како да плате школарине, хране.
- Динар је опстајао овдје и у најгорем времену окупације, његовим укидањем укида се живот противно универзалним вриједностима на којима почива ЕУ. Да ли је устав Косова јачи од свих међународних споразума и стандарда. Како то важи када нам треба укинути права, а не када треба вратити земљиште манастиру Дечани или имовину грађанима. Умјесто да идемо у правцу нормализације и дијалога имамо потез који нас враћа 10 година уназад - рекла је она.
Додала је да је јасно је да је увођење евра начин обрачуна са српским народом.
- Ово није корак ка миру и стабилизацији. Ради се о човјеку који је заговорник екстремног популизма. Јасна порука представницима ЕУ - не дозволите да један човек угрози стабилизацију у региону - рекла је Миленковићева.