Батут објавио мјере заштите

Расте број заражених вирусом Западног Нила у Србији

  • Извор: Агенције
  • 11.09.2024. 13:23

Од вируса Западног Нила до недјеље, 8. септембра, у Србији је регистровано укупно 36 обољелих, што је за осам више него претходне седмице, саопштио је Институт за јавно здравље "Милан Јовановић Батут".

Пријављени случајеви су са територије: Града Београда (осам случајева), Јужнобанатског (шест случајева), Подунавског (четири случаја), Јужнобачког (шест случаја), Средњебанатског (три случаја), Западнобачког (два случаја), Сјевернобачког (један случај), Браничевског (један случај), Мачванског (један случај), Рашког (један случај), Севернобанатског (један случај), Косовског (један случај) и Шумадијског (један случај) округа.

Од укупног броја обољелих 24 особа је мушког пола, док је 12 женског. Просјечна старост обољелих је 59 година.

Такође, на територији Мачванског округа регистрован је и један случај грознице Западног Нила са вјероватним мјестом заражавања у Грчкој.

У сезони надзора 2024. године, до 5.9.2024. године, у државама Европске уније и Европске економске заједнице пријављена су 382 случаја оболијевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, и то у: Грчкој (112), Италији (134), Шпанији (18), Француској (12), Мађарској (31), Аустрији (18), Румунији (44), Хрватској (шест), Њемачкој (три), Бугарској (два) и Турској (два). Ван ЕУ/ ЕЕЗ случајеви ГЗН се региструју и у Албанији (23) и Сјеверној Македонији (један случај).

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Цулеx пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра мјесеца.

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, "Батут" препоручује примјену мјера личне заштите од убода комараца и то:


Употреба репелената на откривеним дијеловима тијела приликом боравка на отвореном

Ношење одјеће дугих рукава и ногавица, свијетле боје

Препоручљиво је да одјећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одјећу

Избјегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца - у сумрак и у зору

Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета

Редукција броја комараца у затвореном простору

По могућности боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен

Избјегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре

Смањење броја комараца на отвореном гдје се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. На тај начин смањује се број мјеста на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недјељно треба испразнити воду из саксија за цвијеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки.

Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду

У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мјера превенције

У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном љекару.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 21:45 Преко Атлантика (12+)

    ' ‘Преко Атлантика' историјско-драмска мини серија из 2020. године у режији и према сценарију Александера Еика.

  • 22:30 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм