У сједишту Уједињених нација у Њујорку у току је сједница Савјета безбједности на којој се расправља о шестомјесечном извештају Унмика о Косову и Метохији. Србију представља премијерка Ана Брнабић.
Шефица мисије УН на Косову и Метохији Каролин Зијаде представља Извјештај о раду Унмика од 19. марта до 18. септембра.
Предсједница Владе Ана Брнабић, уочи сједнице Савјета безбједности УН, рекла је за РТС да јој је важно да у обраћању истакне да Заједница српских општина мора бити формирана у складу са споразумом из 2013. године и договорима из 2015. године.
Поручила је да ће покушати да исприча како на Косову и Метохији заиста живе Срби и други неалбанци.
Иако се претходних недјеља спекулисало да ће сједница бити затворена за јавност, то се ипак неће догодити.
О могућем затварању сједнице говорило се због наводних примједби које је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш имао на претходну сједницу одржану у априлу, када је дошло до размјене оштрих ријечи између шефа српске дипломатије Ивице Дачића и представника привремених институција у Приштини.
Међутим, да би сједница била затворена, потребна је сагласност девет од 15 чланица Савјета безбједности, а то није могуће без компромиса са Русијом и Кином.
Иначе, од 15 чланица Савјета безбједности, пет не признају једнострано проглашену независност Косова. То су Русија, Кина, Еквадор, Мозамбик и Бразил као предсједавајући Савјета безбједности.