Према незваничним сазнањима из истраге, вјештачење мобилног телефона Иване Илић, мајке нестале дјевојчице Данке Илић (2), показало је да је дан раније и на сам дан нестанка обрисала много порука и позива.
Многи стручњаци тврде да је битно да се утврди и да ли су поруке и позиви из телефона мајке, којима ће се свакако ући у траг, брисани са намјером јер су повезани са случајем или је она то радила и раније, рутински, преноси Мондо.
Али, без обзира на то да ли су поруке и позиви обрисани из мобилног телефона, остају у бази података оператера, што је за МОНДО потврдио и стручњак са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, који се бави телекомуникацијама, доц. др Милан Чабаркапа. Он је појаснио како се ти подаци чувају у бази података оператера.
"Овако кад се каже у општим појмовима нема неко велико значење. Поред стандардних апликација за СМС поруке и позиве које долазе фабрички инсталиране од стране произвођача, данас корисници на мобилним телефонима имају најчешће неколико додатно инсталираних апликација за chat. Најпопуларније апликације су данас у власништву гиганата попут 'Googla', 'Facebooka', 'Microsofta'... Уколико су обрисане СМС поруке, оне ће бити сачуване у базама мобилних оператера. Уколико су обрисане поруке из рецимо 'Facebooh chata', биће сачуване у бази 'Facebooka'", навео је Милан Чабаркапа.
Додао је да претпоставља да је полиција контактирала техничку подршку ових компанија или мобилних оператера и тражила њихову базу података порука и позива.
"Претпостављам да је наша полиција и одјељење задужено за то (а који раде врхунски посао, предавао сам неким људима који тамо раде, а и познајем и друге, и тврдим да посао раде баш врхунски) већ службено званично контактирало техничку подршку у овим компанијама, а која је задужена да одговара на захтјеве званичних државних органа земаља, и да ће им, због значаја овог случаја, комуникације и поруке бити достављене јако брзо. То је некаква пракса кад су овакве ствари у питању. Колико ми је познато, а на основу искустава и из наше и из неких других земаља Европе, на неке званичне захтјеве државних органа, те компаније не желе позитивно да одговоре чувајући на тај начин приватност својих корисника. Овај случај је изузетно осетљив и уколико је коришћена нека од тих апликација, претпостављам да ће одговор бити позитиван", навео је он за Мондо.
Стручњак са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу је такође нагласио да ништа неће моћи да се сакрије од државних органа јер је могуће да се врати сваки податак који је обрисан из мобилног уређаја.
"Што се тиче обрисаних података претходно снимљених локално на телефону или рачунару, и ту је форензиком уређаја могуће да се рестаурира и реконструише неки дио података који су обрисани. У питању је читава наука и зависи под којим условима, који је оперативни систем у питању, која верзија... другим ријечима, има много варијабли и тематика је изузетно комплексна", закључује разговор доц. др Милан Чабаркапа.
Подсјетимо, двогодишња дјевојчица Данка Илић из Бора нестала је прошлог уторка око 13.45 у насељу Бањско поље. Због нестанка по први пут је активиран систем "Пронађи ме". Потрага је и даље у току.