Премијер Србије Милош Вучевић је међу изазовима у 2025. години навео да остаје питање регионалне стабилности и Косова и Метохије, те додао да се боји да ће напади не само на Републику Српску, него и на цијели дејтонски мировни пакет бити настављени, наглашавајући да Србија не може бити имуна на то.
Вучевић је истакао да није велики оптимиста што се тиче престанка тих напада, односно даљег процеса и покушаја ревизије Дејтонског споразума.
- Они увек иду у правцу да се Република Српска обесмисли или да јој се још нешто одузме од надлежности - рекао је Вучевић за ТВ "Прва".
Он сматра је да ће и 30 година од закључења Дејтонског споразума, бити настављено оно што се дешавало свих тих током којих је сваки пут нешто одузимано од Српске и пребацивано на централни ниво власти, иако то није договор из Дејтона који је донио мир на простору БиХ.
- Наравно, ми не можемо да будемо имуни на те теме, јер је Србија један од потписника и гарант Дејтона и мира у БиХ - рекао је Вучевић.
Вучевић је навео да у 2025. години остаје изазов око Аутономне покрајине Косово и Метохија и да је то неспорно питање свих питања, те оцијенио да на предстојећим изборима у тој покрајини 9. фебруара премијер самопроглашеног Косова Аљбин Курти жели да узме дио загарантованих мандата који припадају српској заједници да може да мијења Устав.
- Зато прави квази српске странке које учествују на изборима и финансира их, на жалост, и међу припадницима нашег народа, који су пришли Куртију због финансијских привилегија и личног интереса - рекао је Вучевић.
Поводом америчких санкција Нафтној индустрији Србије, он је рекао да грађани не треба да брину и да ће снабдијевање нафтом, бензином и гасом бити уредно, те додао да неко то ради посљедњег дана прије него што Трампова администрација преузме одговорност за САД.
Наводећи да Србија треба да се спреми за важне одлуке које предстоје, Вучевић је додао да се разговара са "Гаспромом" о новом трогодишњем уговору за куповину гаса из Русије и да то иде у добром правцу, као и да Србија има неколико потенцијалних опција како да превазиђе ту ситуацију.
- Остаје као непозната у једначини на шта се тачно односе америчке санкције - да ли је питање процента њиховог учешћа у власништву НИС-а или је питање да је нека руска компанија сувласник у било ком проценту - истакао је Вучевић, те додао да предсједника Србије Александра Вучића чека отворен и сложен разговор са руским предсједником Владимиром Путином.
Говорећи о реконструкцији Владе Србије, он је рекао да је цијела Влада "под лупом", те најавио да ће Влада добити двије нове министарке.
Вучевић је рекао да ће данас, на Бадњи дан, посјетити породицу Фирић, која је приликом пада надстрешнице у Новом Саду изгубила три члана породице.