Предсједник Србије

Вучић: Ако санкције НИС-у ступе на снагу, сачекаћемо одговор Русије, па реаговати

  • 27.03.2025. 17:39

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је данас за Фајненшел тајмс (ФТ) да не види промјену америчког става по питању увођења санкција Нафтној индустрији Србије и да ће уколико санкције ступе на снагу, након истека рока у петак, Србија прво сачекати реакцију Русије и након тога реаговати.

- Разговарали смо и са Американцима и са Русима, и са свима о проналажењу рјешења - рекао је Вучић за ФТ из Београда.

Вучић каже, како додаје британски лист, да се преговори са америчком страном по питању НИС-а нису помјерили са "мртве тачке".

- Ако санкције ступе на снагу, мораћемо да видимо реакцију руске стране што је прије могуће, а онда ћемо морати и да реагујемо - истакао је предсједник Србије.

Према његовим ријечима, руски став је да желе да задрже удео у НИС-у "по сваку цијену".

Вучић је признао да "није сигуран да ће Јанаф престати да пребацује нафту" у петак када истиче рок за постизање договора којим би се избјегле америчке санкције.

Већина увоза сирове нафте у Србију стиже преко нафтовода у власништву хрватског Јанафа који би морао да обустави пословање са НИС-ом како би избегао кршење америчких ограничења, констатује ФТ.

Сијарто: Приступање Украјине ЕУ представља ризик

Сијарто: Приступање Украјине ЕУ представља ризик

- Прије свега, потребно је да имамо потпуно обезбијеђено тржиште нафте у нашој земљи, што подразумијева пуно снабдијевање нафтом наше рафинерије и нашег тржишта бензина - рекао је Вучић.

Додао је да цена није проблем и да би рјешење, како каже, "лако" могло да се пронађе ако би се склопио договор о преносу власништва НИС-а.

Британски лист подсјећа да је Министарство финансија САД позвало у јануару руски државни Гаспром и његову кћерку компанију Гаспромњефт да продају свој већински удио у српској рафинерији НИС, запријетивши да ће се у противном суочити са санкцијама.

Како је наведено, руски власници су одбили да продају својих 56 одсто удела у НИС-у, али су промијенили власничку структуру тако да ни Гаспром ни Гаспромњефт немају већински удио у НИС-у.

ФТ наводи да је једно од могућих рјешења, према информацијама из нафтне индустрије, да мађарска нафтна групација МОЛ ускочи и купи руски удио у НИС-у.

На питање у којој мјери је питање НИС-а дио шире руско-америчке дискусије у контексту окончања рата у Украјини, Вучић је рекао да према његовом мишљењу то за преговараче представља "минорно" питање.

ФТ наводи да предсједник Србије одржава односе са Кремљом и да је одбио да се придружи санкцијама ЕУ против Москве.

Пратите нас и путем Вибера