Крајње десна странка, Алтернатива за Њемачку (АфД), залагаће се за референдум о чланству у ЕУ по узору на Брегзит, ако дође на власт, рекла је лидерка странке Алис Вајдел, поздрављајући излазак Велике Британије као савршено исправан потез.
- То је модел за Њемачку, опција да може да донесе такву суверену одлуку - рекла је Вајдел у интервјуу за Фајненшел тајмс.
Вајдел води странку од 2022. године и каже да ће влада АфД-а настојати да реформише ЕУ и уклони њен „демократски дефицит“, укључујући ограничавање овлашћења Европске комисије, „неизабране извршне власти“.
"Нека народ одлучује сам, као у Великој Британији“
- Али ако реформа није могућа, ако не успјемо да обновимо суверенитет држава чланица ЕУ, требало би да пустимо народ да одлучује, баш као што је то урадила Велика Британија. И могли бисмо да имамо референдум о Дегзиту - изласку Немачке из ЕУ - рекла је Вајдел.
Ова идеја отвара велики табу у Њемачкој, гдје су мејнстрим странке чврсто проевропски оријентисане. Такође, њемачки устав поставља строга ограничења за националне плебисците, па чак и да се они одрже, анкете показују да би велика већина Нијемаца гласала за останак у ЕУ. Међутим, међу гласачима АфД-а подршка ЕУ је најслабија.
Силовити раст популарности АфД-а
Вајдел је говорила у контексту великог повећања подршке АфД-у, која према анкетама износи 22 одсто – што је више од све три странке у климавој коалицији канцелара Олафа Шолца – социјалдемократа, зелених и либерала.
Очекује се да ће АфД побиједити на регионалним изборима у септембру у источним државама Саксонији, Бранденбургу и Тирингији, али пошто све друге водеће странке одбијају да склопе коалиционе договоре са АфД, њен пут до власти је неизвјестан.
Њемачка обавјештајна агенција указала је на екстремизам унутар АфД-а и ставила под надзор неколико партијских званичника. Ипак, странка је профитирала од јавног незадовољства канцеларом Шолцом и његовим лошим управљањем привредом.
Али странка се посљедњих дана нашла на удару критика због извјештаја о контроверзном састанку прошлог новембра између посланика АфД-а и аустријског крајње десничарског радикала Мартина Селнера, гдје се разговарало о плану за насилно уклањање милиона имиграната из Њемачке – укључујући грађане са њемачким пасошима.