Национални архив Шкотске утврдио је да је академик и професор историје Дејвид Макмилан, који је преминуо 1987, током 30 година из тог архива украо више од 3.000 историјских докумената и писама, првенствено због поштанских марки на њима, преносе данас локални медији.
Крађа је почела да се разоткрива када је један архивиста на аукцији у Лондону 1994. пронашао 200 докумената који су припадали Националном архиву Шкотске, пише лондонски Гардијан.
Како је накнадно утврђено, Макмилан је украо укупно 3.100 докумената, махом писама, и то због своје страсти према филателији.
Макмилан је студирао историју на Универзитету у Глазгову, а касније предавао на Универзитету у Сиднеју и Универзитету Трент у Онтарију.
Он је редовно обилазио Национални архив Шкотске у периоду од 1969. до 1980., а када је једном приликом ухваћен у крађи документа, приступ му је одмах забрањен.
У том тренутку се сматрало да је у питању изолован инцидент, али размјере његових крађа постале су евидентне 2012. када је један истраживач у онлајн каталогу на Универзитету Трент гдје је Макмилан предавао, видео да се спомиње документ који је могао припадати шкотском архиву.
То је изазвало забринутост, а архивисти су потом наставили да истражују и открили око 2.900 докумената које је Макмилан украо, а који су после његове смрти поклоњени архиву Универзитета Трент.
Професор није осуђен ни за какав преступ, а експерти вјерују да је крађе извео због свог интересовања за поштанске марке и жигове.
Писма која је узимао нису имала већу историјску или финансијску вриједност.
Званичник шкотског архива, Алан Бортвик, каже да је професор Макмилан узимао писма на којима су се налазиле необичне марке и поштански жигови, и да је његово понашање помало личило на свраку коју привлаче сјајни предмети.
Национални архив Шкотске успио је да поврати скоро сва документа украдена из колекције од укупно 38 милиона докумената која покривају период од готово 1.000 година шкотске историје, навео је Гардијан.