Америчко министарство правде разматра да ли да дозволи оснивачу "Викиликса" Џулијану Асанжу да се изјасни кривим за прекршај како би избјегао изручење САД под оптужбом за шпијунажу, преноси "Волстрит џорнал".
Потенцијални споразум би омогућио Асанжу да се изјасни кривим за погрешно руковање повјерљивим информацијама, а пет година које је већ одслужио у лондонском затвору "Белмарш" би му се рачунало као казна, рекли су листу неименовани извори, а преноси РТ Балкан.
Асанжови адвокати и амерички званичници састали су се протеклих мјесеци како би "скицирали" могућу нагодбу, тврде извори. Међутим, Бари Полак, адвокат затвореног новинара, рекао је за лист да "нема знакова" да је Вашингтон спреман да прихвати договор.
Ако би договор био постигнут, то би окончало правну битку која траје више од деценије. Након што га је британска полиција ухапсила 2010. због оптужби за сексуалне деликте које је он негирао, Асанж је добио је азил у амбасади Еквадора у Лондону. Поново је ухапшен 2019. године када му је Еквадор одузео азил и од тада је у "Белмаршу".
Министарство правде отпечатило је оптужницу против Асанжа на дан хапшења, теретећи га по 17 тачака за шпијунажу. Ако буде изручен САД и осуђен, бившем шефу "Викиликса" пријети казна од 175 година затвора.
Оптужбе проистичу из његовог објављивања повјерљивог материјала до којег су дошли узбуњивачи, укључујући документе Пентагона у којима се наводе детаљи о наводним америчким ратним злочинима у Ираку и Авганистану.
Министарство унутрашњих послова Уједињеног Краљевства одобрило је његово пребацивање у амерички притвор 2022. године, али је Асанж, који је сада лошег здравља након скоро пет година у самици, уложио жалбе, од којих ниједна није била успјешна. Прошлог мјесеца, Високи суд Велике Британије одложио је одлуку о давању посљедње шансе Асанжу да уложи жалбу на његово изручење.
Употреба америчког Закона о шпијунажи за кривично гоњење Асанжа је контроверзна, јер је новинар објавио, али није украо, повјерљиви материјал о коме је ријеч.
Бивши амерички предсједник Барак Обама је управо из тог разлога одбио да поднесе тужбу против Асанжа, тврдећи да се његова активност не разликује од активности било ког листа, те да је стога заштићена Првим амандманом америчког Устава.
С обзиром на изборе који се предстоје у новембру, амерички предсједник Џозеф Бајден жели да избјегне "врући политички кромпир" у виду Асанжа, пише "Волстрит џорнал".