Америчка администрација Џоа Бајдена рекла је да ће ставити вето на самостални закон који подржавају републиканци у Представничком дому, а који би пружио помоћ Израелу, будући да подржава шири закон који пружа помоћ Украјини и Израелу и осигурава нова средства за безбједност граница.
"Администрација снажно подстиче оба дома Конгреса да одбаце ову политичку смицалицу и умјесто тога брзо пошаљу двостраначки Закон о додатним издвајањима за националну безбједност у хитним случајевима на предсједников стол", стоји у саопштењу Канцеларије за управљање и буџет.
Функционери из администрације демократског предсједника мјесецима су радили с демократима и републиканцима из Сената на законском пакету вриједном 118 милијарди долара који је откривен у недјељу, а који комбинује милијарде долара хитне помоћи за Украјину, Израел и партнере у индо-пацифичкој регији, с ревизијом усељеничке политике САД-а.
Рачун укључује 60 милијарди долара помоћи Украјини, 14,1 милијарду долара за Израел у рат у Гази и око 20 милијарди долара за нове напоре на провођењу закона дуж америчко-мексичке границе.
Челници Представничког дома републиканаца рекли су неколико дана прије његове објаве у недјељу навече да ће одбацити двостраначки закон Сената и умјесто тога гласати о закону који предвиђа помоћ само Израелу.
Приједлог закона представљао је скретање удесно у преговорима Сената о граничним мјерама, али је конзервативна реакција била интензивна. Оцијенили су приједлог граничне политике недостатним, с Доналдом Трампом на челу, преноси Кликс.
“Ово је дар демократима. А ово је на неки начин пребацивање најгоре границе у историји на плећа републиканаца. То је стварно оно што они желе. Они то желе за предсједничке изборе како би сада могли кривити републиканце за најгору границу у историји", казао је Трамп.
Многи републиканци у Сенату, чак и они који су изразили подршку помоћи Украјини и обрисима промјена граничне политике у понедјељак су сумњали да ће подржати пакет. Навече је заказан приватни републикански састанак како би се о томе расправљало.
Ипак, челник већине у Сенату Чак Шумер кренуо је према кључном тестном гласању у сриједу.
“Акције које ће се овдје догодити у сљедећих неколико дана тачка су прекретнице у историји. Безбједност наше нације и свијета виси о концу", казао је Шумер.