Грчка

Баку ујео поскок док је покушавала да спаси унуче

  • Извор: Блиц
  • 08.07.2024. 08:57

Жена из Ларисе је чудом спасена када ју је ујела змија отровница.

Змија је ушла у кућу кроз отворена врата и сакрила се испод креветића њене двогодишње унуке. На срећу, поскок није угризао дијете, али је ујео баку за прст пошто је она покушала да прекрије змију џемпером и тако је натјера да изађе из куће.

Змија је извукла главу испод џемпера и ујела жену која је са несносним боловима и отоком на половини тијела у критичном стању хоспитализована.

Захваљујући благовременом лијечењу, успјела је да се спаси. Љекари су рекли да би, да је змија ујела њену унуку, шансе дјетета да преживи биле веома мале.

Србија добила неочекиваног ривала на Олимпијским играма

Србија добила неочекиваног ривала на Олимпијским играма

Како наводе грчки медији, ове године повећан је број гмизаваца поготово у сеоским кућама, па власти моле становнике да буду посебно опрезни, да затварају врата и прозоре и да у случају уједа змије одмах оду у најближу болницу или Дом здравља.

Процјењује се да у Грчкој постоји на десетине врста змија, од којих су неке, попут поскока, отровнице. Природно је да ова вијест изазива велику забринутост због потенцијалне опасности.

Стручњаци Метрополитен болнице савјетују шта можете да урадите у случају уједа змије, а шта би требало да избјегавате.

Останите прибрани

Змије у Грчкој немају тако јак отров који може да убије човјека за врло кратко вријеме. Њихов отров има другачији ефекат него, на примјер, отров кобре. То значи да имате времена за транспорт до болнице. Потребно је око 24 сата без хоспитализације да неко умре након уједа змије у Грчкој.

Осим тога, паника повећава вјероватноћу погрешне реакције која ће погоршати стање и рад срца, што заузврат убрзава циркулацију отрова, убрзава метаболизам и прогресију симптома.

Провјерите ујед

Угриз поскока оставља двоструку рану са двије "паралелне" карактеристичне ознаке. Међутим, чак и ако не видите знакове, немојте ризиковати, само пратите корак по корак.

Отац бацио двоје дјеце кроз прозор, па извршио самоубиство

Отац бацио двоје дјеце кроз прозор, па извршио самоубиство

Уклоните све предмете или одјећу која би могла да буде у контакту са мјестом угриза.

Руку или ногу за коју вас је ујела змија држите што мирније и ниже од нивоа срца. Не трчите. Позовите помоћ и сачекајте да она стигне или пратите упутства која ћете добити.

Не дирајте мјесто уједа, не чешите кожу око њега и ни у ком случају не покушавајте да исисате отров.

Не притискајте мјесто угриза, не стављајте лед на угриз, не везујте угрижени екстремитет, не узимајте лијекове против болова, изузев парацетамола, не користите алкохол.

Шта је још важно да знате

Змије су активне током цијелог дана. Међутим, поскоци не "воле” високе температуре (иако се у прољеће могу видјети како се "сунчају”), па су у љетним мјесецима активни ноћу. У случају сусрета са човјеком змије остају непомичне да не би биле примијећене. Ако осјете да су примијећене, прво ће покушати да побјегну што је прије могуће. У случају да осјете пријетеће присуство толико близу да не могу да побјегну оне гласно сикћу, склупчају се у одбрамбени положај и припремају се да уједу.

Прије љетњег периода, међутим, ситуација је другачија: конкретно у прољеће змије се не повлаче/бјеже лако, лакше нападају ако су узнемирене/уплашене и њихов отров је отровнији него у другим периодима године.

Такође, запамтите да су све змије, упркос негативној репутацији, драгоцјене за равнотежу екосистема у којима учествују и њихов отров. Чак и змије које нису отровнице производе отров, али у мањим количинама и не могу да га пренесу кад уједу човјека; он се користи за израду серума или лијекова. Коначно, према ЕЛСТАТ-у, од 2000. до 2014. шесторо људи је умрло од уједа змија у Грчкој, и то због лошег здравља.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: