Британски премијер Кир Стармер уклонио је портрет Вилијама Шекспира из свог кабинета, а слика је скинута и премештена у складиште.
Како је јавио британски "Телеграф", и портрети који приказују краљицу Елизабету И, сер Волтера Релија, бивших премијера Вилијама Гледстона и Маргарет Тачер скинути су откако је лабуристичка влада преузела власт, што је изазвало реакцију конзервативаца.
Бивши секретар за културу конзервативних Торијеваца Оливер Дауден је поводом тога рекао да премијер "није био задовољан уклањањем Тачерове, Гледстона, Релија и Елизабете, већ сад шаље и Шекспира на ђубриште".
Кандидат за вођство конзервативаца Роберт Џенрик је казао да се "ниједна друга држава не би овако понашала".
"Требало би да славимо и величамо велике личности енглеске историје и да престанемо да се стидимо свог идентитета", рекао је Џенрик.
Шекспирова слика која је уклоњена из кабинета премијера дјело је Луја Франсоа Рубилијака, и копија је портрета из 17. вијека Џона Тејлора.
Портрет писца, који је живио од 1564. до 1616. године, дио је Владине умјетничке колекције, која се обично користи за представљање британске меке моћи, а нови премијери имају право да користе колекцију за украшавање Даунинг стрита, преноси Еуроњуз.
Даунинг стрит је саопштио да не коментарише уређење ентеријера, али да су очекиване промјене када дође нови премијер.
Многе Шекспирове драме написане су под покровитељством Елизабете Прве, под чијом влашћу је почела рана трговина робљем, Волтер Рели је одиграо кључну улогу у колонизацији Америке, а отац Вилијема Гледстона је посједовао хиљаде робова, док он сам никада није посједовао робове нити плантаже.