Цијену сукоба у Украјини платила је Европа коју САД држи под својом контролом и утицајем, изјавио је Срни професор на Универзитету у Упсали и предавач на Одсјеку за комуниколошке студије Универзитета Туриба Грегори Сајмонс.
Сајмонс је истакао да је БДП ЕУ прије избијања сукоба био за пет одсто јачи од САД, док је сада тај омјер 15 одсто на штету ЕУ.
Према његовим ријечима, државе су постале зависне од САД, попут Њемачке која је раније куповала јефтинији гас од Руске Федерације, а данас га купује по већим цијенама од САД.
Он је појаснио да постоје три геостратешка императива у САД, први да у истом статусу остану земље које су сада у подређеном положају, други да државе клијенти наставе радити у интересу САД, а трећи да се не дозволи стицање превелике моћи другим земљама, биле оне пријатељске или не.
"Овдје није ријеч о Украјини, то је зависна држава и њихов посао је да погину за Америку. Једини разлог зашто опстају је због САД и држава под њиховом контролом које им шаљу оружје и новац", навео је Сајмонс.
Сајмонс је указао указује на чињеницу да се процјена Запада о снази Русије није заснивала на реалним показатељима већ на њиховом убјеђењу.
"НАТО је дискредитован, САД су дискредитоване у Украјини и то није оно што су очекивали. Сада не знају шта раде јер никада нису били у оваквој ситуацији. Америка постаје изолована због подјеле на глобалном нивоу. Снага и моћ САД су у паду и опасно је када је једна тако велика сила у паду", оцијенио је Сајмонс.
Посао деколонизације свијета формално је завршен изгласавањем Декларације у УН 1960. године, подсјетио је Сајмонс и додао да тако није и у пракси.
"Можемо видјети како се бивше колонијалне силе понашају на Балкану, њиховом ставу према људима и политичарима у региону. САД се номинално залажу за деколонизацију, али њихова историја заснива се на колонијалном управљању и агресивној војној политици", нагласио је Сајмонс.
Он је навео да САД, користећи економска средства и образовање, програмирају поједине лидере и постављају их на руководеће позиције у бројним земљама.
"Можемо да говоримо о једној врсти неоколонијализма. Међутим, и даље користе војна средства и то можемо видјети на примјеру овог простора, Ирака, Авганистана и других земаља", закључио је Сајмонс.
Професор Сајмонс аутор је и/или уредник 17 књига, 30 поглавља у књигама и више од 120 текстова. У својству експерта, имао је око 400 јавних наступа и дао 350 интервјуа медијима широм свијета.