Дунав, чији је водостај тренутно изнад осам метара, током викенда би могао да достигне врхунац у Будимпешти, показују прогнозе метеоролога.
У Мађарској, која се бори са поплавама након што је циклон Борис изазвао обилне падавине на подручју централне Европе, ситуација је најкритичнија у селу Кисмарош, гдје мјештани већ користе чамце на улицама, док се становништво града Баја спрема за највећу поплаву у посљедњих 11 година, преноси портал "Index.hu".
"У Будимпешти се очекује спор раст, водостај Дунава ће порасти за педесетак центиметара до суботе увече, након чега ће ријека почети полако да се повлачи", изјавио је генерални директор националне водопривреде Иштван Ланг.
Он је нагласио да су поплаве велике и да је одбрана тешка.
Такође је рекао да је просјечан водостај Дунава педесетак центиметара нижи од водостаја током поплава 2013. године, али да је оптерећење одбрамбених линија и даље веома значајно.
Ланг је истакао да ће вријеме одбране бити дуже него што је раније планирано јер је пад водостаја спорији од очекиваног.
Мађарска се бори са поплавама након што је циклон Борис изазвао обилне падавине на подручју централне Европе.
Најгоре поплаве које су централну Европу погодиле у посљедње двије деценије захватиле су дијелове Пољске, Чешке, Румуније, Аустрије и Словачке и однијеле најмање 24 живота.
Предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен састала се јуче са лидерима европских земаља које су погођене поплавама, укључујући Пољску, Аустрију, Чешку и Словачку и обећала финансијску помоћ из европског фонда солидарности.
Она је је навела да ће ЕУ обезбиједити још 10 милијарди евра из кохезионог фонда услијед огромне штете коју су поплаве причиниле на инфраструктури и стамбеним зградама, преноси "Телеграф".