Turski lider Redžep Tajip Erdogan može da slavi pobjedu i prije drugog kruga predsjedničkih izbora - ocjenjuje "Geopolitika".
Razlika između njega i rivala je prilično velikih četiri do pet odsto, a s obzirom da je Erdogan bio gotovo na pragu trijumfa u prvom krugu - za očekivati je relativno laku pobjedu u drugom.Za Edogana je, možda, i bolje što će doći do drugog kruga predsjedničkih izbora, jer će sa lagodne pozicije moći da kaže da je u Turskoj bio "festival demokratije" i da su građani mogli da biraju i u drugom krugu.
Da je, međutim, odnio pobjedu u prvom krugu, vjerovatno bi navukao bijes ne samo opozicionih simpatizera, već i dobrog dijela neutralnih tj. politički indiferentnih, koji bi vjerovali anketama koje su većinom predviđale drugi krug.
S druge strane, Erdoganu dodatni "vjetar u leđa" i samouvjerenost daje ubjedljiva pobjeda njegove stranke na parlamentarnim izborima, a nju je nemoguće falsifikovati, jer je razlika u broju glasova ogromna.
Kako se moglo i pretpostaviti s obzirom na uzavrelu političku atmosferu u Turskoj i velike uloge koji su u igri, glavni globalni geopolitički igrači zapravo su postali navijači.
Zapad, predvođen SAD, nije skrivao svoje otvorene simpatije i želje za pobjedom Kemala Kiličdaroglua.
S druge strane ruski državni vrh formalno je iskazivao neutralnost, ali je svima jasno kako službena Moskva i ruska javnost velikom većinom priželjkuju Erdoganovu pobjedu.
Posebno nakon sve otvorenije iskazivanih protivruskih stavova Kiličdaroglua.
Tako je prije nekoliko dana Kiličdaroglu otvoreno optužio Rusiju da se miješa u turske izbore, i najavio da će, kada dođe na vlast, pokrenuti reviziju svrsishodnosti projekta prve turske atomske centrale u Akuju, koju je izgradila Rusija.
Ipak, najvažnija je turska "duboka država", a ona ne želi nestabilnost u opasna globalna geopolitička vremena - smatra "Geopolitika".
Turska je preozbiljna zemlja da bi sebi dozvolila veliki razdor u sadašnjim okolnostima, zaključuje se u tekstu.